Япония обяви, че се надява да се превърне в четвъртата държава, която ще осъществи роботизирано приземяване на Луната след САЩ, Русия и Китай, пише списание Tech Times, цитирано от Фокус.

Според Японската комисия за космическа политика, целта е апаратът да бъде изстрелян през 2019 година, като се планира разработката на спускаемия модул да започне следващата година.

През 2013 година Китай стана третата страна, приземила апарат без екипаж на Луната.

Китай каца първи на тъмната страна на Луната >> >> >>



Япония се включва със закъснение, но за сметка на това целта на експедицията й няма да е само кацане на повърхността на естествения ни спътник.

Приземяването ще се извърши с нова технология, която ще позволи на сондата да кацне в радиус от 100 метра от заложената цел.

Това би било важно постижение, предвид факта, че приземените досега апарати са надхвърлили значително границата от 100 метра.

Япония разработва роботи-строители за Луната и Марс >> >> >>



Япония ще използва множество нови технологии, сред които система за лицево разпознаване, която ще наблюдава повърхността на Луната, за да помогне за определянето на траекторията на модула.

Постигането на такава прецизност ще увеличи авторитета на Япония в международната космическа общност и може да доведе до нови космически проекти.

Японска сонда ще вземе проби от марсиански луни >> >> >>



В момента Японската агенция за космически изследвания (JAXA) работи в партньорство с други агенции на борда на Международната космическа станция (МКС), където астронавтите й участват в изграждането и поддържането на японския модул “Кибо”.



Японска сонда ще събере проби от астероид >> >> >>