Ирландецът Уилям Кембъл, японецът Сатоши Омура и китайката Юю Ту са тазгодишните носители на Нобеловата награда за физиология или медицина, съобщиха световните информационни агенции, цитирани от БТА.

Отличието им е присъдено за "нови методи, които са революционизирали лечението на паразитните болести, включително маларията".

Половината от наградата е присъдена на Юю Ту, а останалата половина си разделят Уилям Кембъл и Сатоши Омура.

Проф. Сатоши Омура е световен лидер в биоорганичната химия, разработил иновативни методи за изолиране, култивиране и скрининг на микроорганизми.

Той е открил над 470 съединения, много от тях уникални.

Някои от откритията му са признатии за предшественици на статините, на нови противоракови лекарства и други медикаменти за хора и животни.

Разработените от него хибридни антибиотици са признати за изцяло нова област на много обещаващи изследвания.

Юю Ту е главен професор в Китайската академия по традиционна китайска медицина.

Тя е първият учен от Китай, спечелил тази престижна награда за изследвания, направени в Китай. Юю Ту е и първият китайски учен, спечелил Нобелова награда за физиология или медицина.

Уилям Кембъл е почетен научен сътрудник в университета Дрю в Медисън.

Лауреатите за Нобеловата награда за физиология или медицина се определят от Кралския Каролински медицинско-хирургичен институт в Стокхолм, Швеция.

Първата Нобелова награда за физиология или медицина е връчена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг от Германия "за работата му върху серумната терапия, специално за прилагането й при дифтерия, с което отваря нов път за медицинската наука и дава на лекарите победоносно средство против болестта и смъртта".

Вижте кой спечели Нобеловата награда за медицина през 2014 >> >> >>

 

Сред по-известните учени, получили Нобеловата награда за физиология или медицина, са: Иван П. Павлов /Русия - 1904/, Роберт Кох /Германия - 1905/, Александър Флеминг /Великобритания - 1945/, Джордж Бидъл /САЩ/, Едуард Тейтъм /САЩ/, Джошуа Ледърбърг /САЩ - 1958/ и други.


Очакванията за лауреатите на Нобеловата награда за медицина обаче бяха други >> >> >>

 

НОБЕЛОВАТА СЕДМИЦА

Носителят или носителите на Нобеловата награда за физика ще бъдат огласени на 6 октомври в 12.45 часа, за химия - на 7 октомври в 12.45 часа, за мир - на 9 октомври в12.00 часа, а за икономика - на 12 октомври в 14.00 часа.
Кой ще бъде носител на Нобелова награда за литература ще се разбере на на 8 октомври, в 14.00 часа българско време.

По желание на Алфред Нобел (1833 -1896) наградите, носещи неговото име, са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир.

Присъждат се от комисии, излъчвани от Шведската кралска академия на науките - за физика и химия; от Каролинския медицинско-хирургически институт в Стокхолм - за физиология или медицина; от Шведската академия по литература - за литература.

Петчленен комитет, избран от норвежкия парламент, присъжда наградата за укрепване на мира.

Първата Нобелова награда е връчена в Сен Тропе през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел.

Церемониите в Стокхолм и Осло, на които отличените получават наградите си, по традиция се насрочват на 10 декември, годишнината от смъртта на Нобел.

Всяка награда може да бъде присъдена най-много на трима номинирани. Тя се състои от златен медал, диплом и парична сума.

От 2012 година заради финансовата криза паричната равностойност на Нобеловата награда е намалена с 20% и вече е 8 милиона шведски крони или 855 000 евро.


Кой спечели Антинобеловите награди >> >> >>