Заместник-министърът на отбраната Уилям Лин каза, че Пентагонът не иска да милитаризира киберпространството, но се стреми да обезпечи сигурността на стратегическите мрежи, показвайки, че може да нанесе ответен удар, и създавайки по-здрава защита.

"Основният акцент в стратегията ни е върху това да премахнем изгодата от атака. Ако дадена атака не постига търсения резултат, тези, които искат да ни навредят, ще имат по-малко основания да ни нападат в киберпространството на първо място", заяви Лин. По думите му американската армия насочва основната си кибернетична отбранителна мощ срещу други държави, а не срещу многонационални групи.

Според него най-изкусните атаки се извършват от други държави, но те могат да бъдат възпрени чрез заплахата от американската военна мощ, докато многонационалните групи не се страхуват толкова от военно възмездие.

Защитата на компютърните системи се превръща във въпрос от голяма важност за Пентагона. Министерството на отбраната има повече от 15 000 компютърни мрежи и 7 милиона компютъра на стотици места по света. Мрежите му са обект на милиони опити за атаки всеки ден и проникването в тях причинява загуба на хиляди файлове.
Лин каза, че при проникване през март чужда разузнавателна служба е получила достъп до 24 000 файла, свързани с отбраната. По думите му направена наскоро оценка е установила, че загубите, нанесени от хакерски атаки, надхвърлят 1 трилион долара.