Изследването, проведено от Ipsos Public Affairs по поръчка на BSA, обхваща 15 000 потребители на компютри в 32 страни по света. Във всяка държава са проведени между 400 и 500 персонални и онлайн интервюта.

Повечето потребители на РС в развиващите се страни редовно се снабдяват със софтуер по незаконен път, като купуват лиценз за една инсталация, но ползват програмата на много компютри, или свалят пиратски копия от торент мрежи. Едновременно с това обаче потребителите изразяват поддръжка на принципите за защита на интелектуалната собственост, пише TechNews.bg.

Най-висок ръст на пиратството е регистриран в Китай, където 86% от потребителите редовно придобиват нелицензиран софтуер. Следват Нигерия, Виетнам, Украйна, Малайзия, Тайланд, Индонезия, Саудитска Арабия, Южна Корея и Мексико. България не влиза в списъка от изследвани страни.

Пиратството в САЩ се определя на 36%, а в Германия на 21% от потребителите. Най-нисък е делът на потребителите на нелегален софтуер в ЮАР - една пета от всички (20%), сочи анализът.

По-голяма част от потребителите на РС погрешно смятат, че нелегалните начини за придобиване на софтуер са законни. В същото време потребителите разбират, че пиратството е широко разпространено явление и шансът да бъдат хванати е малък.
Представители на бизнеса по целия свят се държат така както домашните потребители на персонални компютри и имат сходно с тях отношение към проблема с пиратството, установява проучването.

Софтуерната индустрия губи 59 милиарда долара
от действията на стотиците милиони пирати, коментира президентът и главен изпълнителен директор на BSA Робърт Холиман. Според него, за да бъде намалено пиратството, трябва да се обясни какво е легално ползване на софтуер, както и да се засилят мерките за спазване на законите за интелектуална собственост.