По неговите думи, Android таблетът Amazon Kindle Fire представлява не просто устройство, а услуга за крайния потребител. „Най-голям интерес днес представлява именно софтуерът, който е реализиран непосредствено в устройството или във вид на облачна услуга", заяви Безос, цитиран от TechNews.

Kindle Fire се явява единен портал за достъп до целия спектър услуги, предлагани от Amazon, вкл. е-библиотека, потоково видео и музика. Таблетът работи с новия браузър Amazon Silk, който обслужва потребителски заявки с помощта на облачната услуга Elastic Compute Cloud (EC2), намалявайки времето за зареждане на уеб страници и пестейки ресурси на самото устройство.

В момента Apple е единственият производител на таблети, който в максимална степен е реализирал концепцията за услуги. Всеки потребител на iPad има достъп до интернет магазина с приложения App Store, може да си свали музика и видео от iTunes и да се възползва от библиотеката за е-книги iBookstore.

Новата операционна система iOS 5 ще даде на потребителите на iPad достъп до услугата iCloud, която предстaвлява облачно хранилище на музика, снимки и друга информация.

Платформата Android също предвижда достъп до облачни услуги, но нейно слабо място е недостатъчният брой приложения за потребителите на таблети. Наскоро Google добави възможност за гледане на видео по заявка, но до момента компанията не е предложила собствена музикална услуга.

Производителите на Android таблети се опитват със собствени сили да отстранят недостатъците на платформата. Миналата година Samsung пусна услуга Media Hub за гледане на видео в потоков режим, а по-късно същата възможност предложи и тайванският производител на смартфони и таблети HTC.