Бивш служител на НАСА: Изстрелването на SLS към Луната може да бъде "срамно"
"Няма планиран друг тестов полет, ако нещо все пак се обърка", споделя бившият заместник-администратор на агенцията
Бивш заместник-ръководител на НАСА отново хвърля сянка върху изключително скъпата и отдавна закъсняла ракета SLS, която трябва да бъде изстреляна следващата седмица към Луната.
В ново интервю за Ars Technica, бившият заместник-администратор на НАСА Лори Гарвър каза, че фанфарите около изстрелването на SLS може да създават подвеждащо впечатление за мисията "Артемида 1".
"Това е тестов полет. Но няма план Б, ако нещо се обърка. Няма планиран втори тестов полет", споделя с притеснение Гарвър.
Гарвър често противопоставя преживелия много забавяния и технологично остарял SLS със Starship на SpaceX.
Според нейния преразказ, Гарвър е била ранен поддръжник на SpaceX - позиция, която й донесла доста подигравки в началото.
Ще бъде доста неудобно, ако Starship извършва десетки полети годишно в близкото бъдеще, а междувременно максимумът на SLS е два полета годишно, разказва бившата шефка.
Гарвър предложи два "неудобни" сценария за НАСА: първо, че SpaceX продължава да работи на сравнително по-ниски цени, и второ, че SLS никога не се е движела по плана.
Дългоочакваното тестово изстрелване на SLS е насрочено за 3:33 следобед българско време на 29 август. От НАСА са провели множество статични тестове, показващи, че SLS трябва безпроблемно да полети към Луната. Следващите мисии ще са пилотирани, а кацането на хора на земния спътник трябва да се случи в периода между 2024 г. и 2026 г.