Да помогнем на детето да използва технологиите безопасно
Трябва добре да познаваме рисковете и ползите, а най-важното е да сме деен участник в процеса
Технологиите вече са неизменна част от ежедневието ни. Искаме или не, те са част и от това на децата ни. Още от най-малка възраст те ни виждат пред лаптопа вкъщи или със смартфона в ръка. Логично, ще искат и от по-рано да се запознаят с тези джаджи. Много от нас, особено по-младите родители, помнят времето, когато самите ние се сблъсквахме с множество забрани относно стоенето пред компютъра. Това допълнително усложнява въпроса за нашия подход към джаджите и децата.
Истината е, че новите технологии предоставят безброй възможности за обучение, развлечение и социализация, но също така носят със себе си и редица предизвикателства и рискове. От нас зависи да намерим безопасен и разумен начин, по който децата да не се лишават от лаптоп или смартфон и да извлекат максимална полза от тези устройства, без да се излагат на опасности.
Нека първо откроим позитивните аспекти на технологиите за едно дете.
Колкото и да е странно за някои от нас, игрите на компютъра всъщност крият ползи. Освен за развлечение, те могат да бъдат и ценен източник на нови познания. Игри, които изискват стратегическо мислене, планиране и бърза реакция, могат да развият логическото мислене и координацията ръка-око при децата. Някои игри могат да помогнат на детето да научи нови факти или да подобри знанията му по английски. Дори мултиплеър игрите, които носят най-големи рискове, крият потенциала да насърчават сътрудничеството, комуникацията и работата в екип.
Игрите помагат на детето да започне да развива дигиталната си грамотност. Какво значи това? Много често то ще трябва да инсталира само игри, да чете как се прави това, оттам е по-лесно да се направи стъпката към свикване с търсене на информация онлайн и работата с текстообработващи програми. А ако детето ни се запознае от малко с основите на програмирането, би било чудесно, нали?
Да, но нека поставим за момент оптимизма си на пауза, защото технологиите включват и съществени рискове за нашите деца.
Прекарването на твърде много време пред екрана може да доведе до намалена физическа активност, което от своя страна може да предизвика затлъстяване и други здравословни проблеми. Децата, които прекарват дълги часове пред компютъра, могат да изпитват проблеми със съня поради прекомерното излагане на синя светлина, излъчвана от екраните. Освен това социалната изолация и затрудненията в общуването с връстници могат да се увеличат.
И тук дори не говорим за опасностите, които дебнат онлайн. Достъпът до неподходящо съдържание, кибертормозът и запознанството с хора с престъпни намерения могат да изправят косата на всеки родител. Интернет може да е истински ужасно място за децата, които все още нямат достатъчно опит и умения да разпознават рисковете.
Как да помогнем на детето да използва технологиите безопасно
За целта трябва да имаме ясни правила и сами да положим усилия за това.
Първата стъпка е да ограничим времето, което децата прекарват пред екрана. То е ключов фактор за поддържане на баланс между дигиталния свят и другите аспекти от живота им. Специалистите препоръчват децата в началното училище да прекарват не повече от 1-2 часа на ден пред компютъра. Това може да стане и мотивиращ фактор за писането на домашни.
Една от тайните съставки на успеха обаче е самите ние да не прекаляваме с времето, което прекарваме пред лаптопа или със смартфона в ръка.
Друг трик е всъщност да дадете един малък бонус към времето пред компютъра, но само ако то се ползва за учене или създаване на съдържание. В YouTube има достатъчно образователни клипове, които могат да научат детето ви на работа с PowerPoint и други програми. Но защо не му помогнете вие? Дори да не разбирате от тези програми, може да му поставите приятна за него задача - да ви направи презентация за любимото си животно или игра.
И като казахме игри, знаете ли, че има курсове за Minecraft програмиране? Те са насочени точно към възрастта между 7 и 9 години. Освен това има и Roblox програмиране за начинаещи. Това са две от най-обичаните от децата игри, като те дават възможност за ранно придобиване на ценни знания.
Отделно от това може да насочите детето си в пред-тийнейджърска възраст към стратегически игри с по-малко насилие. Класиката Heroes III е добър вариант, но това важи и за Age of Empires, Knights of Honor II, Stellaris, Hearts of Iron IV, Anno 1800 и още цял куп игри, които развиват мисленето и могат да дадат важни исторически или дори икономически уроци на подрастващите.
Нека обобщим. Няма проблем всеки ден детето ви да прекарва по няколко часа пред компютъра, стига да прави това по най-полезния за него начин. Развлечението не е лошо само по себе си, защото носи ползи. Отделно от това може да надградите, като стимулирате ученето и креативността пред компютъра.
Втората стъпка е свързана с това да ограничите възможността на детето си да влиза в неподходящи сайтове. Това изисква сами да повишите малко онлайн грамотността си, но не говорим за нещо непосилно.
Всички операционни системи, като Windows, macOS, Android и iOS, имат вградени функции за родителски контрол. Те ви позволяват да ограничите достъпа до определени сайтове, да зададете времеви ограничения и да следите активността на детето онлайн.
Съществуват и специализирани програми, които дават възможност за следене на онлайн активността на детето и дори пращат известия, ако то се опита да влезе в блокиран сайт.
Можете да използвате услуги като OpenDNS или CleanBrowsing, които предлагат филтриране на съдържание. Те могат да блокират сайтове с нежелано съдържание на ниво DNS, като по този начин контролират достъпа до интернет на всички устройства в мрежата.
Можете да инсталирате разширения, които блокират достъпа до неподходящи сайтове. Такива разширения са налични за повечето популярни браузъри като Chrome, Firefox и Safari.
Опциите са много.
В общия случай най-лесно е да комбинирате създаването на профил с ограничения в Windows 10 или 11 с някои разширения на браузъра.
Например, приложението Family Link за Chrome ви дава възможност автоматично да блокирате нецензурни сайтове или да създадете списък със сайтове, които да са достъпни за детето ви.
Но може би най-важната стъпка е да говорите редовно с детето си. Трябва да го запознаете с рисковете, трябва да сте достатъчно мили, разбиращи и отделящи внимание, за да може то да ви има доверие и да споделя случващото се онлайн.
Освен това не трябва да смятате употребата на софтуер за ограничения за панацея.
Успехът е свързан с даването на истински приятни алтернативи за добре прекарано "офлайн" време. Игри на открито, спорт, четене на енциклопедии и комикси, творчески занимания като рисуване или музика - всичко това може да бъде отлична алтернатива на времето, прекарано пред екрана.
Досега не сме подели темата за смартфона и таблета. Истината е, че те са по-лоша алтернатива на компютъра. Игрите там обикновено са по-пристрастяващи и много често са свързани с правенето на покупки с реални пари. Затова съветът ни е да не вземате смартфон на своя малък ученик, като запазите това за 7 или 8 клас.
Ако все пак искате да му вземете "умен телефон", то трябва да въведете сериозни ограничения по софтуерен начин, които да предпазят детето от опасностите. Разумна опция е закупуването на по-евтин модел, който трудно ще може да се справи с игрите, но отново - трябва да въведете, ръчно или с приложение, определени онлайн забрани в операционната система на телефона.
Технологиите могат да бъдат мощен инструмент за обучение и развитие на децата, но тяхната употреба трябва да бъде внимателно регулирана и наблюдавана.
Именно затова е толкова важно да сме дейни участници в процеса, а не просто странични фигури, които налагат забрани и понякога дават възнаграждения.
Научете детето да работи с компютър, стимулирайте ентусиазма му, като му давате полезни задачи, не забранявайте автоматично всички игри.
Ако то бързо се научи да работи с програми като PowerPoint и Word, ако лесно придобие грамотност за ползване на Google, тогава отидете една стъпка по-напред. Потърсете курсове за програмиране за деца. Но винаги трябва да сте заинтересован родител и да не забравяте да давате алтернативи за качествено прекарано време далеч от екрана.
С правилния подход децата могат да извлекат максимална полза от дигиталния свят, като същевременно избягват рисковете, свързани с прекомерната употреба на технологии.