Доналд Тръмп разкритикува остро "Закона за чиповете" (CHIPS Act) и призова Конгреса на САЩ да го отмени. Законът, подписан от президента Джо Байдън в края на 2022 г., осигурява 52 милиарда долара субсидии за американската полупроводникова индустрия, но според Тръмп той е "ужасно, ужасно нещо". Настоящият президент на САЩ настоя пред председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън да "се отърве" от закона и да пренасочи останалите средства за други цели, включително за намаляване на външния дълг.

По време на управлението на Байдън около 85% от предвидените субсидии вече бяха разпределени за изграждането на заводи за производство на чипове в САЩ. От общия бюджет от 39 милиарда долара, 33,7 милиарда са били гарантирани на конкретни компании чрез сключени договори. В момента 2,7 милиарда остават неразпределени, а 1,9 милиарда долара са отпуснати само при определени условия. Останалите 800 милиона долара са предвидени за административни разходи. Около 20 компании, включително чуждестранни, вече са получили субсидии, но Тръмп настоява тези плащания да бъдат прекратени.

Президентът вижда митата като по-добър начин за насърчаване на вътрешното производство, вместо субсидиране на големи технологични корпорации. Дори по отношение на тайванския гигант TSMC, Тръмп заяви, че "няма да им даваме пари". Остава неясно дали той има предвид новите заводи на TSMC в САЩ, договорени още по време на неговото управление, или тези, чието изграждане бе одобрено при Байдън.

Като цяло "Законът за чиповете" беше създаден с цел привличане на 400 милиарда долара инвестиции в американската икономика, за да се намали зависимостта на страната от азиатски производители. Тръмп обаче смята, че подходът на държавни субсидии е грешен и че митническите бариери са по-ефективният начин за защита на местното производство.