Докато инвеститорите наливат милиарди долари в безброй проекти с изкуствен интелект, анализаторите започват да се притесняват от "AI балон".

Технологичният фондов анализатор Ричард Уиндзор използва колоритна метафора, за да опише какво би се случило, ако такъв балон се спука, пиши CNBC.

"Капиталът продължава да се излива в сектора на изкуствения интелект, като се обръща много малко внимание на основите на компанията зад проекта", пише той, "в сигурен знак, че когато музиката спре, няма да има много свободни столове."

На пазара е пълно с малки компании, разработващи AI. Пример за това е Cohere, един от многото стартиращи компании, фокусиращи се върху генеративния AI, за който се съобщава, че е в късен етап на развитие. Така малката фирма е  оценена на колосалните 5 милиарда долара.

Microsoft, който вече е заложил 13 милиарда долара на OpenAI, както и нае по-голямата част от персонала от стартъпа Inflection AI по-рано този месец.

Според Уиндзор, компаниите "се втурват към всичко, което може да бъде свързано с AI". Застрашително е, че анализаторът не се страхуваше да начертае директни паралели между ентусиазма около AI и предишни балони.

"Точно това се случи с интернет през 1999 г., автономното шофиране през 2017 г. и сега генериращият AI през 2024 г.", пише той.

Уиндзор далеч не е първият, който прави подобно сравнение. Въпреки липсата на ясен начин за реализиране на печалба, инвеститорите все още наливат огромни суми пари във фирми с изкуствен интелект.

В своята изследователска бележка Уиндзор предупреди, че производителят на чипове Nvidia е "единствената компания, която прави осезаеми печалби от настоящия бум в интереса към инвестиции в генеративен AI"

Според експерта, след спукването на балона големите компании просто ще придобият малките фирми, които едвам ще оцеляват.