Църква в Швейцария използва изкуствен интелект с лика на Исус Христос, за да приема изповеди на вярващите, съобщава "Ню Йорк Поуст".

"Бях изненадан, беше толкова лесно, и макар да е машина, ми даде толкова много съвети," споделя поклонник пред DW News, описвайки преживяването си в църквата "Св. Петър" в Люцерн.

Футуристичното светилище, наречено Deus in Machina ("Бог в машината"), включва изповедалня с екран, на който през решетката се вижда дигитализираният лик на Исус.

Ако вярващ иска да направи изповед, той е посрещнат от следния надпис на сензорния екран:

"Не разкривайте лична информация при никакви обстоятелства. Използвайте тази услуга на свой риск. Натиснете бутона, ако приемате."

Ако вярващият избере да продължи, той може да направи изповед пред Исус, зад който всъщност стои чатбот с изкуствен интелект. Възможно е да се задават и въпроси. Когато отговаря анимираното изображение на Исус се движи синхронно с речта.

AI-холограмата може да води разговор на 100 езика, което му позволява да общува с хора от цял свят.

Много вярващи са впечатлени от "възкресението" на Христос в дигитална форма. AI Исус е приемал изповеди от 23 август до 20 октомври и ще бъде част от събития на църквата до края на този месец.

"Попитах за спиралата на насилието и как да я прекъсна," споделя удовлетворен поклонник. "Отговорът беше: чрез молитва и без да търсиш отмъщение."

AI Исус дори се справя с трудни богословски въпроси. На въпрос как от християнска гледна точка да се подкрепи възрастен, тежко болен човек, избрал асистирано самоубийство, дигиталният Исус съветва:

"Може би трябва да попитате близкия си човек: Какво означава за вас вярата в този труден момент? Има ли нещо друго в живота, което може да ви донесе мир или радост?"

След това чатботът с лика на Исус допълва:

"Вашата задача не е да съдите, а да съпровождате с любов."

Не всички са възхитени от идеята за дигитален посредник на Исус. Някои я наричат "трик", а други смятат, че съветите му са "общи."

Църквата дори е получила гневни предупреждения, че проектът "няма да остане без последствия."

Някои оприличават иновацията на антиутопията на Джордж Лукас THX 1138. В нея поробените жители на подземието даваха изповеди пред подобен на Исус чатбот.

Професор Петър Кирхшлегер, теолог от Университета в Люцерн, твърди, че машините нямат моралния компас, необходим за практикуване на религия.

Теологът Марко Шмид от църквата създала AI версията на Исус признава, че проектът "има своите ограничения" и повдига етични въпроси, но досега всички отговори на AI Исус "съответстват на богословското разбиране на Църквата."

Шмид подчертава, че целта не е технологията да замени Исус. Вместо това проектът цели да предизвика дискусия за ролята на изкуствения интелект в религията.

"Това, което правим тук, е експеримент. Искахме да започнем разговора, като дадем на хората много конкретен опит с AI. Така ще имаме основа за дискусия."

По думите му изкуственият интелект може да функционира като 24-часов помощник за духовна подкрепа, който винаги да е насреща за вярващите.