Международен консорциум от учени, инженери и градоустройствени плановици стартира конкурс за дизайн на огромен космически кораб, в който да живеят поколения хора. Наречен Проект "Хиперион" той трябва да е способен да поддържа живот и да транспортира хора по време на вековни пътувания през междузвездното пространство.

Както съобщава Universe Today, конкурсът предизвиква обществеността да предложи концепция, която се основава на съществуващи и близки до постижимото технологии. Победителите ще получат награда от 10 000 долара.

Въпреки вълнуващата перспектива за космически кораб, който може да ни отведе до отдалечени места във Вселената, състезанието засега е по-скоро завладяващ мисловен експеримент, сякаш изваден от научнофантастичен роман.

Причината? Дори при сегашните технологии за задвижване, достигането до най-близката звездна система, Проксима Кентавър — която, между другото, не се смята за обитаема — би отнело над 1 000 години.

Многопоколенческите кораби разчитат на идеята хората да живеят, да се размножават и да създават нови поколения по време на пътуването си до далечни места на светлинни години разстояние. Конкурсът насърчава участниците да разсъждават върху това как може да изглежда такъв кораб.

"Надхвърляйки класическия подход към проблема с междузвездното задвижване и структурния дизайн, какъв би бил идеалният тип хабитат и общество за успешно пътуване, продължаващо векове?", питат създателите на конкурса.

Космическият кораб трябва да бъде "самоподдържащ се", така че първоначалният екипаж да може да живее, да се размножава и да умира на кораба, докато техните наследници продължават пътуването.

С други думи, той трябва да разполага с всички системи за поддържане на живота, необходими за оцеляването на множество поколения, като земеделие или алтернативни методи за производство на храна.

Изисквания към кораба са той да издържи мисия от 250 години, да има изкуствена гравитация с въртене около оста си и да е с комплексно радиационно екраниране за защита на 500 до 1 500 обитатели.

"Помислете за разликата между дрон и океански лайнер," казва Андреас Хайн, член на организационния комитет на Проект "Хиперион". Многопоколенческите кораби "обикновено са много по-големи от междузвездните сонди, но вероятно ще използват подобни задвижващи системи, като задвижване, базирано на ядрен синтез."

Вместо да се ограничават с настоящите технологии, участниците в конкурса трябва да формират екипи, включващи поне един дизайнер, инженер и социален учен.

"Този конкурс уникално изследва сложното взаимодействие между технологиите за многопоколенчески кораби и динамиката на общество с ограничени ресурси," добавя Хайн.

Мисловният експеримент може дори да помогне за справяне с екзистенциални заплахи на Земята, като климатичните промени.

"Вярвам, че мисленето извън пределите на Земята може да предложи ценни прозрения за това как да подобрим живота тук, на нашия космически кораб Земя," казва Язги Демирбас, архитект и дизайнер от организационния комитет. "Също както в космоса, където се сблъскваме с множество предизвикателства, нашата планета изисква иновативни подходи за постигане на хармония и устойчивост в условията на глобални конфликти и предизвикателства."