Китай построи най-мощната центрофуга за изкуствена гравитация в света
Тя може да тества полезен товар до 32 тона при над 30G
Китай разполага с най-мощната центрофуга в света, способна да създава изкуствена гравитация. Това съоръжение ще позволи провеждането на широк спектър от експерименти за изучаване на научни явления, симулиране на геоложки събития и тестване на нови материали, съобщава NewAtlas.
Разположен в източния китайски град Ханджоу, Центрофужният хипергравитационен и интердисциплинарен експериментален комплекс (CHIEF) разполага с най-голямата центрофуга за хипергравитация в света.
Според South China Morning Post, проектът е одобрен от националното правителство през 2018 г., а строителството му започва през 2020 г. с бюджет от около 276.5 милиона щатски долара.
Как работи центрофугата?
CHIEF представлява огромно въртящо се рамо в голяма зала, което може да носи полезен товар и се върти с висока скорост, за да създава изкуствена гравитация, по-силна от тази на Земята.
Когато рамото се върти с висока скорост, се създава т.нар. центробежна сила, която симулира гравитация, много пъти по-силна от земната (1G), известна още като хипергравитация.
Тази сила позволява учените да тестват здравината на материали за мостове и космически кораби, бойни глави, хиперзвукови ракети, да изучават динамиката на реки върху язовири и дори как растенията биха се развивали в космоса.
Ускоряване на научните процеси
Чрез създаване на хипергравитационни условия CHIEF ускорява физични процеси, които иначе биха отнели много повече време под нормалната гравитация на Земята. Това помага на учените да изследват явленията по-бързо и ефективно.
"С помощта на подобни съоръжения учените могат да наблюдават разпространението на замърсители, което в природата би отнело десетки хиляди години," казва Чен Юнмин, професор от университета Жъдзян и ръководител на проекта CHIEF.
Подобно, центрофугата може да симулира години на натоварване върху язовири само за няколко часа, позволявайки моделиране на опасни сценарии в безопасни условия. Това помага на инженерите да проектират по-добри и безопасни язовири, както и да се подготвят за потенциални наводнения.
Уникални възможности на CHIEF
CHIEF е проектиран да издържа натоварване от 1 900 g-t (ускорение на гравитацията × тон) и полезен товар до 32 тона.
Това надминава възможностите на всички други подобни съоръжения, включително това на инженерния корпус на армията на САЩ, което поддържа до 1 200 g-t.
Докато точните размери на центрофугите на CHIEF все още не са обявени, се знае, че те ще бъдат огромни. За сравнение, центрофугата в космическия център "Годард" на NASA, която беше най-голямата в света преди десетилетие, имаше диаметър от 42,6 м и максимална скорост от 250 км/ч. Тя можеше да ускорява товар от 2,5 тона до 30G - далеч под капацитета на CHIEF.
Основният двигател на първата центрофуга вече е готов за работа, докато останалите две центрофуги и 10 допълнителни модула за тях са все още в процес на изработка. Първият етап на въвеждане в експлоатация на CHIEF е планиран за тази година.