Желанието за привличане на повече средства от инвеститорите принуждава стартъпа OpenAI да промени структурата си, тъй като вече се ръководи от организация с нестопанска цел. Инвеститорите виждат в това потенциален източник на несигурност, затова OpenAI се опитва да доближи структурата си до класическата. В същото време бордът на директорите иска да защити стартъпа от евентуални враждебни поглъщания.

Както отбелязва Ройтерс, позовавайки се на Financial Times, в новата организационна структура, по-фокусирана върху търговската дейност и отговорността пред инвеститорите, се предполага, че съветът на директорите на OpenAI ще си запази правото на вето. Това ще даде възможност на ръководството да реагира при заплаха от враждебно поглъщане, без да зависи от волята на акционерите.

Очевидно тези мерки са необходими на OpenAI, предвид неотдавнашните опити на Илон Мъск да договори закупуването на компанията за 97,4 млрд. щ. долара. Бордът на директорите на стартъпа отхвърли предложението, но без специална защита при евентуална трансформация в дружество с идеална цел, подобни оферти биха могли да представляват риск. Специалните правомощия на съвета на директорите по стратегически важни въпроси са предназначени да защитят OpenAI от натиска на мажоритарни акционери като Microsoft и SoftBank.

Съобщава се, че механизмът за защита се разработва съвместно с главния изпълнителен директор Сам Алтман, който е един от двамата основатели, близки до сегашното ръководство на компанията. Илон Мъск напусна OpenAI преди няколко години и оттогава критикува ръководството ѝ, обвинявайки го, че се е отклонило от първоначалната ѝ мисия. Мъск оправда опита си да купи OpenAI с аргумента, че иска да "спаси" стартъпа, но анализаторите не изключват и чисто търговски интерес. През 2023 г. той основа собствена компания за изкуствен интелект - xAI, която също се развива активно и привлича инвеститори.

ИЗБРАНО