Полицията в САЩ залага на лицевото разпознаване
Системата Clearview има милиарди снимки, извлечени от социалните мрежи
Фирмата за лицево разпознаване Clearview е извършила почти милион търсения за американската полиция, каза нейният основател пред BBC.
Главният изпълнителен директор Хоан Тон-Тат също разкри, че Clearview вече разполага с 30 милиарда изображения, извлечени от платформи като Facebook.
Данните са взети без разрешението на потребителите.
Компанията многократно е глобявана с милиони долари в Европа и Австралия за нарушаване на поверителността. Това обаче не пречи съществуването й.
Системата на Clearview позволява на клиент от държавните структури да качи снимка на лице и да намери съвпадения в база данни от милиарди изображения, които е събрала.
След това Clearview предоставя връзки към местата, където съответстващите изображения се показват онлайн.
Полицията в САЩ не разкрива рутинно дали използва софтуера и той е забранен в няколко американски града, включително Портланд, Сан Франциско и Сиатъл.
Полицията в Маями обаче разкрива, че използва софтуера за всякакъв вид престъпления - от убийства до дребни кражби от магазини.
Критиците коментират, че технологията е съставна част от създаването на "дигитална полицейска държава".
Вече има няколко документирани случая на погрешно определяне на самоличност с помощта на лицево разпознаване от полицията. Въпреки това, липсата на данни и прозрачност около използването на технологията означава, че истинската цифра вероятно е много по-висока.
Г-н Тон-Тат казва, че не знае за случаи на погрешна самоличност при използване на Clearview. Той приема, че полицията е извършила неправомерни арести, използвайки технология за разпознаване на лица, но ги приписва на "лоша полицейска дейност".
Активистите за граждански права искат полицейските сили, които използват Clearview, да казват открито кога се използва - и неговата точност да бъде открито тествана в съда. Те искат алгоритъмът да бъде проверен от независими експерти и са скептични към твърденията на компанията.