Руските изтребители Су-35, построени преди време за Египет и очаквани в продължение на почти десетилетие от Иран, ще попълнят арсенала на Алжир.

Прехвърлянето на Су-35 в Алжир е много лоша новина за иранските амбиции за модернизация на въздушните си сили.

Вижте как изглежда Су-35 >> >> >>

През март 2023 г. ирански държавни медии съобщиха, че страната е сключила сделка с Русия за доставка на Су-35 за военновъздушните сили на Иран (IRIAF).

Откакто през октомври 2020 г. изтече оръжейното ембарго върху Иран, се очакваше такава сделка, вероятно с 24 самолета, първоначално предназначени за Египет. Сделката с Кайро пропадна поради заплахата от санкции от САЩ (CAATSA) и предложението за американски F-15.

Сателитни изображения потвърдиха наличието на многоцелевите изтребители Су-35 (вариант Flanker-M) в алжирските ВВС. Същите самолети многократно бяха спрягани за възможна продажба на Иран.

Освен сателитните снимки, в интернет циркулират и видеа със Су-35 в полет над Алжир. Засега не е ясно колко броя Су-35 са доставени, но по данни на Международния институт за стратегически изследвания (IISS), поне още четири самолета в Комсомолск вече имат алжирски обозначения.

Су-35 е донякъде изненадващо попълнение за алжирските ВВС, които имат 63 броя Су-30МКА, 40 броя МиГ-29С/М/М2, 42 броя Су-24МК2 и 16 броя Як-130.

Тези покупки са възможни благодарение на най-високите военни разходи в Африка, подкрепени от една от най-големите икономики на континента, базирана основно на петрол и газ.

Алжир е първата страна поръчала и стелт изтребителя Су-57.

През декември висши американски служители разкриха, че Русия е обучила ирански пилоти на Су-35 още през пролетта на 2022 г., като това било част от военния обмен във връзка с подкрепата на Иран за руската война в Украйна.

Иран е помогнал на Русия с доставката на дронове-камикадзе и балистични ракети с малък обсег.

С дори само 24 бройки Су-35, Иран би отбелязал огромен скок в бойните си способности спрямо старите американски, китайски и съветски изтребители в наличност.

Такъв трансфер все още е възможен, но е необяснимо защо сделката се бави толкова дълго. Към днешна дата Русия помага на Иран основно по морален и дипломатичен начин.

Алжир изглежда е изпреварил Иран и е получил поне част от самолетите, предназначени за Египет. Възможно е също така самолетите да бъдат поделени - примерно 12 за Алжир, 12 за Иран.

Но с оглед на нуждите на руските въоръжени сили във войната в Украйна, по-голямата част от производството на Су-35 вероятно ще остане за руските ВКС, които също са получили няколко бройки миналия месец.

За Алжир Су-35 е още едно многоцелево попълнение в състава на ВВС, и най-модерното до момента - поне докато не започнат доставки на Су-57. За Иран обаче, чакането за нови изтребители продължава.

Су-35 е изтребител от поколение 4++. Това означава, че самолетът няма стелт способности, но именно в това се крие и най-големият от козовете на самолета.

За да бъде невидим един самолет трябва да бъдат направени много компромиси с неговата маневреност и аеродинамичност. Су-35 не прави нито един компромис и в резултат от това е най-маневреният самолет на руската армия.

Су-35 се гордее и с изключително способен радар, който засича самолетите на противника в радиус от 400 км. Радарът следи противниковите самолети, а благодарение на системите на самолета е възможно да се стреля срещу до 8 цели на веднъж.

Максималната скорост е 2400 км/ч, а с едно зареждане могат да се изминат максимално 3600 км. Су-35 може да носи до 8000 кг въоръжение, включващо ракети въздух-въздух, въздух-земя, противокорабни ракети и бомби.

Кабината на самолета също е доста съвременна, и няма нищо общо с тази на съветския Су-27, върху който е базиран руски изтребител.

ИЗБРАНО