САЩ планират да ползват F-22 Raptor и след още 20 години
Стелт изтребителят ще направи над 40 години на бойна служба
Lockheed Martin обяви, че през миналата година е извършила шест успешни тестови полета като част от работата по модернизация на стелт изтребителя F-22 Raptor. Очаква се самолетите да получат редица подобрения, за да останат в челните редици на въздушната мощ на САЩ и след 40-те години на този век.
Вижте как изглежда стелт самолетът F-22 Raptor >> >> >>
Модернизацията включва нова инфрачервена отбранителна система (IRDS), допълнителни сензори и външни стелт резервоари за разширяване на обхвата.
В момента САЩ разполага с малко над 180 изтребителя F-22, като 32 от тях са в по-стара конфигурация и се използват само за тестови и тренировъчни цели.
"Всички осъзнаваме необходимостта бойните платформи да откриват и атакуват цели на по-голямо разстояние", заяви Майк Шумейкър, вицепрезидент на Lockheed Martin и генерален мениджър на Integrated Fighter Group. "През миналата година завършихме шест успешни тестови полета с усъвършенствани сензори, които разширяват възможностите на F-22 за откриване, проследяване и идентификация на цели на тактически значими разстояния."
Шумейкър не разкри подробности за новите "усъвършенствани сензори". Въпреки това, F-22 вече е бил засичан в тестови полети с подкрилни стелт капсули, които вероятно са част от плановете за интегриране на инфрачервена система за търсене и проследяване (IRST).
Интегрирането на IRST предлага множество тактически предимства, като:
- Способност за откриване на стелт самолети, които традиционните радари трудно засичат.
- Възможност за пасивно проследяване на цели, без да излъчва сигнали, които биха могли да разкрият местоположението на F-22.
- Висока устойчивост срещу електронни смущения.
Военните експерти считат F-22 за един от най-добрите и доказани изтребители от пето поколение в света. Приети на въоръжение през 2003 година, самолетите с лекота ще направят 40 години на бойна служба.
F-22 той може да носи 8 200 килограма въоръжение, скрито в неговия корпус. Максималната скорост е около 2400 км/ч.
Стелт-способностите на самолета са постигнати чрез няколко метода - характерната форма на самолета, композитните материали, употребата на материал, който предотвратява отразяването на радарни сигнали и специален двигател с намалено отделяне на топлина.
Едно от големите предимства на изтребителят е, че той може да бъде разполаган и ремонтиран в обикновени хангари.
Първоначално САЩ са планирали да произведат 750 броя от F-22, но Вашингтон в крайна сметка е решил да даде предпочитанията си за втория изтребител от пето поколение F-35, който е изглеждал като по-евтина алтернатива.
Целият проект за F-22 струва 67 милиарда долара. Като по време на производството една бройка струва 138 милиона долара. Пентагонът налага забрана за износа на F-22 и днес той е в състава единствено на американските военновъздушни сили.