SpaceX изстреля ракета, носеща първия набор от сателити Starlink, които могат да излъчват сигнали директно към смартфони от космоса, съобщава в. "Гардиън".

През 2022 година Илон Мъск сключи сделка с големи телеком оператори, за да предостави на потребителите им в зони без обхват достъп до мрежата чрез своите сателити Starlink.

Един от телекомите, T-Mobile US, потвърди, че сателитите за излъчване на интернет към смартфони вече са в ниска околоземна орбита.

Сателитната услуга няма да бъде незабавно достъпна за клиенти на T-Mobile; компанията казва, че полеви тестове ще започнат "скоро". Освен това първоначално тя ще може да се ползва за ограничени задачи.

SpaceX допълва, че тестовете в крайна сметка ще включват 840 сателита, предаващи 4G свързаност към около 2000 обикновени смартфона. Сателитите ще действат като "кули за мобилни телефони в космоса", според уебсайта на Starlink.

SpaceX планира "бързо" да увеличи мащаба на проекта, според Сара Спангело, старши директор по сателитно инженерство в SpaceX.

Целта на компанията е хората да имат връзка "дори в най-затънтените и отдалечените места".

"Това ще позволи мобилна телефонна връзка навсякъде по Земята. Имайте предвид, че ще имате ~7Mb на лъч и лъчите са много големи, така че макар това да е страхотно решение за местоположения без клетъчна свързаност, то засега не можем да се конкурираме със съществуващите наземни клетъчни мрежи", написа Илон Мъск в социалната мрежа Х.

Майк Кац, президент по маркетинг, стратегия и продукти в T-Mobile допълва, че скоро мъртвите зони ще станат "нещо от миналото".

В България "мъртви зони" има единствено в по-високите части на планините, които са достатъчно отдалечени от най-близките населени места. В световн мащаб обаче съществуват големи зони без никаква мобилна свързаност.

Телеком операторите, сключили сделка със SpaceX, са още японския KDDI, австралийския Optus, новозеландския One NZ и канадския Rogers.

От SpaceX изчисляват, че изпращането на текстови съобщения ще стане достъпно тази година, като услугите за гласови обаждания ще започнат през 2025 г., а пълноценната връзката с интернет е планирана за 2025 г.

Очаква се технологията да ускори интеграцията на тъй наречения "Интернет на Нещата" или IoT. Причината е, че мрежата буквално ще обхване цялото земно кълбо.