Sony показа нов хирургически робот (видео)
За да демонстрира прецизността си, той проведе "операция" на зърно от царевица
Sony показа най-новия си хирургически робот. Машината извърши демонстрация, разрязвайки и зашивайки малък процеп в царевично зърно. Това е първата машина от този вид, която автоматично превключва между различните си инструменти и е успешно тествана в хирургия на животни, пише NewAtlas.
Вижте как изглежда роботът >> >> >>
Роботът е проектиран да помага в областта на супермикрохирургията, в която хирурзите оперират изключително малки кръвоносни съдове и нерви, с диаметри доста под 1 mm.
Както можете да си представите, този вид неща изискват невероятно стабилни ръце и специалистите в тази област често вършат работата си изцяло, гледайки през микроскоп.
Това е идеално място за роботизирана помощ и има редица хирургически роботи, които вече са в клинична употреба от компании като Intuitive Surgical, Stryker и други. Тук не говорим за напълно автономни, работещи с AI, роботи хирурзи, а за инструменти за телеоперация.
Един добър хирургически робот би позволил на много по-широк кръг от хора да извършват тази трудна и високо прецизна работа. Причината е, че роботът няма никакви трептения в ръцете си.
Експертният опит на Sony във фотографията и екраните са използвани на максимум. Роботът, който в момента е под формата на прототип, е устройство за дистанционна хирургия с ниска латентност, в което хирургът използва чифт чувствителни на натискане контролери, подобни на писалка, и наблюдава ефектите им в реалния живот чрез малка, стереоскопична 4K 3D система от камери. Кадрите се предават в реално време към чифт малки OLED екрани, към които лекарят допира лицето си. Системата напомня на комбинация между VR шлем и микроскоп, като в случая очилата не са прикрепени към лицето на човека.
По същия начин, както хирургическите асистенти трябва да стоят настрани и да подават инструменти на хирурга веднага, този робот има уникална способност за автоматично превключване между няколко инструмента.
Прототипът беше тестван в Медицинския университет Ачи (AMU) този февруари, където демонстрира способността си да прави достъпна супермикрохирургията за широк кръг от лекари. Дори "медицински персонал, който не е специализиран в микрохирургията" успява да извърши анастомоза - създаване на хирургическа връзка между две тръби - върху животински кръвоносни съдове с диаметър около 0,6 мм.
"Необходими са месеци до години задълбочено обучение дори за опитни лекари, за да овладеят тази техника", казва професор Мунеказу Найто от AMU.
Sony казва, че ще продължи работата по научноизследователска и развойна дейност, за да подобри допълнително робота си.