Според разследване на ProPublica, ракетната компания на Илон Мъск - SpaceX, е позволявала на китайски инвеститори да купуват дялове, при условие че средствата преминават през Каймановите острови или други офшорни зони.

SpaceX е изпълнител на договори за Пентагона и работи по чувствителни проекти, включително изграждането на секретна мрежа от шпионски сателити. Китайските инвестиции предизвикват опасения за националната сигурност, тъй като биха могли да дадат достъп на чуждестранен противник до военни технологии, разузнавателни данни или вериги за доставки.

Разкритията за инвестиционния подход на SpaceX пораждат нови въпроси относно връзките на Мъск с Китай, особено на фона на съобщенията, че Пентагонът го е информирал за потенциална война с азиатската държава.

Бизнесменът, който активно лобира за намаляване на федералните разходи, редовно се среща с представители на Китайската комунистическа партия, за да обсъжда бизнес интересите си. Заводът на Tesla в Шанхай произвежда около половината от автомобилите на компанията, а Китай остава значителен, макар и намаляващ, пазар за Tesla.

Подробности за това как SpaceX допуска китайски инвеститори излязоха наяве по време на свидетелските показания на финансовия директор на компанията Брет Джонсън и големия инвеститор Икбалджит Калон в рамките на корпоративен спор в Делауеър.

Спорът беше свързан със спрян през 2021 г. договор с китайска фирма, която възнамерявала да закупи акции на SpaceX на стойност 50 милиона долара. След като новината стана публична, ръководството на SpaceX се отказа от сделката, за да избегне проблеми с регулаторите за националната сигурност.

Калон свидетелства през декември, че за SpaceX е "приемливо" китайски инвеститори да купуват дялове чрез офшорни дружества, които често се използват за запазване на анонимността на инвеститорите.

Експерти, интервюирани от ProPublica, заявиха, че тази практика е обезпокоителна, защото може да е знак, че компанията умишлено прикрива чуждестранната собственост. Не е ясно защо SpaceX прилага тази схема; компанията не е отговорила на запитванията за коментар.

Макар че пасивните, неконтролиращи дялове на чуждестранни инвеститори обикновено се приемат, администрацията на Тръмп подчерта, че държави като Китай използват прикрити инвестиционни стратегии, за да придобиват технологии, интелектуална собственост и влияние в стратегически индустрии. Поради това такива сделки обикновено подлежат на одобрение от Комитета за чуждестранни инвестиции в САЩ (CFIUS).

Няма публични данни, че SpaceX е преминала официален преглед от CFIUS. TechCrunch се е свързал с комитета и SpaceX за повече информация.

Разследването на ProPublica следва предишен доклад на Financial Times, който разкри, че китайски инвеститори използват специализирани инвестиционни структури, за да наливат милиони долари в компании на Мъск, включително SpaceX, xAI и Neuralink.

ИЗБРАНО