Русия, Китай и САЩ са в нова надпревара, целяща разработката на управляеми хиперзвукови глайдери и самолети. Знаем, че те разчитат на ракетни технологии, а апаратите им са безпилотни. Но какъв е пределът на реактивните технологии?

Днес ще ви запознаем с Топ 5 на най-бързите реактивни самолети в света.

Създадени през последните 50 години, всеки един от тях вдига летвата на технологично възможното в авиацията.

Вижте кои са най-бързите реактивни самолети >> >> >>

5. F-15 Eagle - 2 600 км/ч

F-15 Eagle

Снимка: iStock by Getty Images

ВВС на САЩ използват този самолет от близо 50 години. Дори днес той продължава да е най-бързия масов самолет в арсенала им.

Благодарение на ниското си тегло и високата площ на крилото, F-15 е невероятно пъргав - може да прави тесни завои, без да губи скорост.

Двигателите на F-15 са два, а самолетът има 11 пилона за закачане на въоръжение, което в оригиналната му версия е съставено изцяло от ракети въздух-въздух. По-късно се появяват и варианти за наземни удари.

Максималната скорост зависи от количеството въоръжение. Рекордът на американския изтребител е 3 087 км/ч, но в бойни мисии подобни скорости са невъзможни. 

F-15 е един от първите самолети, изстрелвали ракети в космоса.

4. МиГ-31 - 3 000 км/ч

МиГ-31

Снимка: iStock by Getty Images

МиГ-31 прави първия си полет преди близо 50 години, но и до днес е един от най-важните самолети във ВВС на Русия. Създаден като прихващач на вражески самолети, днес МиГ-31 е платформа за изстрелване на хиперзвукови ракети. Една от причините е именно скоростта му.

МиГ-31 има максимална скорост ограничена на 3000 км/ч. Технически е възможно самолетът да лети по-бързо, но Русия не е разсекретила точния рекорд. Скорости над 3 000 км/ч обаче изхабяват твърде бързо ресурса на двигателя. Максималната височина, на която може да лети изтребителят е 20 600 метра.

МиГ-31 е много стабилен на големи височини, но любопитно отстъпва по скорост на своя първообраз.

3. МиГ-25 - 3 500 км/ч

МиГ-25

Снимка: iStock by Getty Images

МиГ-25 е първообразът на МиГ-31, а България дори за кратко е притежавала самолета в арсенала си. При експериментален полет се твърди, че са достигнати 3 920 км/ч, но това унищожило безвъзвратно двигателите на самолета. В последствие инженерите ограничили максималната му скорост на 3 500 км/ч.

От МиГ-25 са построени близо 1200 екземпляра, което го прави един от най-успешните изтребители на всички времена. Днес Сирия е единствената страна, която не се е отказала от употребата му, като тя има 2 бройки от него. Въпреки това не е ясно колко оперативни са те към днешна дата.

МиГ-25 остава най-бързият масово произвеждан самолет.

2. SR-71 Blackbird - 3 508 км/ч

SR-71 Blackbird

Снимка: Getty Images

Това е най-бързият пилотиран реактивен самолет. Той е разработен да лети на големи височини по време на разузнавателни мисии по време на Студената война. От него са построени само 32 бройки.

SR-71 Blackbird все още държи рекорда за най-висок продължителен полет на самолет на височина от близо 26 км, поставен през 1976 г. Не веднъж SR-71 Blackbird е успявал да мине незабелязан над СССР.

Рекордът за скорост на самолета е 3 508 км/ч.

За да бъде пилотиран SR-71 Blackbird, бил необходим специален скафандър. Самолетът летял на 24 000 метра надморска височина, а поради огромната си скорост повърхността му се загрявала до около 300 градуса по Целзий. Кабината от своя страна не можела да се херметизира на 100%, а температурата в нея била около 100 градуса по Целзий.

При дългите полети се налагало пилотите да пият вода и ядат храна, което довело до разработката на много нови технологии - включително и до такава, засичаща погледа на пилота. Водата и храната били пакетирани по начин, сходен с този на космическите храни.

Повечето пилоти, управлявали самолета били издигани в чин генерал. Говори се, че безпилотен наследник, наречен Lockheed SR-72, ще се появи през 2025 г.

1. X-43 - 11 854 км/ч

Снимка: NASA

Счита се, че това е най-бързият реактивен самолет, създаван досега.

X-43 осъществява своя рекорден полет през март 2004 г. Самолетът е пуснат на височина от 29 000 метра. Благодарение на своя скрамджет дизайн той успя да достигне скорост от 11 854 км/ч.

Общо три от тези самолети са построени. Единият е унищожен по време на тестове през 2001 г., докато другите два успешно летят, но са умишлено разбити в океана след 10-минутен полет.

Експерименталният X-43 доказва, че хиперзвуковите самолети са възможни, а безпилотните дронове могат да се контролират и при подобни високи скорости.

Според някои е възможно днес да съществуват по-бързи реактивни самолети, но те да са обвити в непреодолимо ниво на секретност. Това, което е сигурно е, че интересът към хиперзвуковите самолети расте. Русия, Китай и САЩ се надпреварват в разработката на тези технологии.