Компактдисковете може да се завърнат на пазара, благодарение на значителен пробив в областта на оптичната памет, дело на учени от Чикагския университет и Националната лаборатория Аргон.

Те разработиха нов вид оптична памет, която може да съхранява данни чрез пренос на светлина между атомите, което увеличава значително плътността на запис. В публикация в Physical Review Research, екипът от изследователи описва решението на дългогодишен проблем, възникващ при плътността на запис, ограничена от дължината на вълната на лазера, използван при запис на данни на оптични дискове.

Като иновативен метод учените използват мултиплексиране на вълните с помощта на редкоземни атомни излъчватели като магнезиев оксид (MgO). Тази техника позволява значително увеличаване на обема данни, които могат да се записват на един диск.

Проблемът с дифракционната граница е преодолян чрез настройка на атомните излъчватели на различни дължини на светлинната вълна, създавайки много по-голяма плътност на информацията на оптичния носител.

В своето изследване учените моделират структура с квантови дефекти, които могат да съхраняват светлинни вълни чрез промяна на спиновото състояние. Този подход гарантира, че записаната информация остава в материала за дълъг период от време.

Въпреки големите перспективи, съществуват въпроси, свързани с дълготрайността на квантовите дефекти и плътността на запис. С по-нататъшни изследвания се очаква тези въпроси да бъдат изяснени, като технологията може да стане част от търговския пазар в близко бъдеще.