Учените все още черпят данни от неуспялата лунна мисия "Перигрин"
Сондата с тегло 1,2 тона не можа да постигне стабилна позиция, насочена към Слънцето
Учени, помогнали за разработването на технология за американската лунна мисия, работят денонощно, за да съберат данни от космическия апарат, преди той да загуби окончателно мощност, предаде Пи Ей Мидия/ДПА.
Мисията "Перигрин" (Peregrine Mission One) на американската космическа компания "Астроботик" (Astrobotic) стартира в понеделник, но малко след изстрелването се появи проблем с изтичане на гориво.
В изявление в социалната мрежа Екс (известна преди като Туитър), от компанията казаха, че инженерите й са успели да ориентират космическия апарат към Слънцето, така че слънчевият панел да може да абсорбира слънчева светлина и да зарежда батерията си.
От "Астроботик" обаче допълват, че двигателите на "Перигрин", предназначени да помагат за поддържане на траекторията на полета, сега трябва да работят "много над очаквания им експлоатационен цикъл", за да спрат отклоняването на спускаемия апарат.
Учени от екипа, участвали в разработването на ключов сензор, наречен Exospheric Mass Spectrometer, на бордовия инструмент, известен като PITMS (Peregrine Ion Trap Mass Spectrometer), казаха, че работят на смени, за да увеличат максимално възвръщаемостта от екзосферния масспектрометър, тъй като "Перигрин" е изправен пред "ограничен живот".
Сондата с тегло 1,2 тона и с размерите на градинска барака беше изстреляна от Кейп Канаверал във Флорида, а целта на мисията беше да кацне на Луната на 23 февруари.
Малко след отделянето му от ракетата-носител "Вулкан Кентавър" на "Юнайтед Лонч Алайънс" (United Launch Alliance), екипът от "Астроботик" установи, че "Перигрин" изпитва затруднения с постигането на стабилна позиция, насочена към Слънцето.
От компанията съобщиха, че сега остава гориво за по-малко от 40 часа, преди космическият апарат да загуби мощност и да започне да пада.
"В момента целта е да приближим "Перигрин" възможно най-много до лунното разстояние, преди апаратът да се лиши от способността си да поддържа позицията си, насочена към Слънцето, и впоследствие да загуби мощност", казват от "Астроботик".
"Астроботик" е първата от трите американски компании, които тази година ще се опитат да изпратят космически апарат на Луната в рамките на инициатива на НАСА. Другите две са "Интюитив машинс " (Intuitive Machines) и "Файърфлай" (Firefly).