Сенаторът републиканец Марко Рубио представи общ законопроект на Републиканската и Демократическата партия за забрана на популярната китайска социална мрежа "ТикТок" (TikTok). Този ход поставя под още по-голям натиск компанията собственик "Байтденс" (Bytedance) на фона на опасенията в САЩ, че "ТикТок" може да бъде използвана от Пекин за шпиониране на американски граждани, както и за цензура, предаде Ройтерс.

Законопроектът предвижда забрана за всякакви транзакции през социални мрежи, които са под влиянието на Китай или Русия, се казва в прессъобщение, разпространено от кабинета на Рубио. Допълва се, че аналогичен законопроект е внесен и в Камарата на представителите (долната камара на Конгреса на САЩ), със съвносители конгресмените Майк Галахър от Републиканската партия и демократа Раджа Кришнамуртхи.

"Притеснително е, че вместо да призоват правителството на САЩ да приключи извършваната спрямо "ТикТок" проверка по отношение на националната сигурност, някои членове на Конгреса са решили да лансират политически мотивирана забрана, която с нищо не допринася за защитата на националната сигурност на Щатите", коментира новината говорител на социалната мрежа. Той добави, че компанията ще продължи да държи в течение членовете на Конгреса относно набелязаните от нея "мерки за повишаване на сигурността на социалната мрежа на територията на САЩ".

"ТикТок" е под засилено наблюдение от Вашингтон през последните седмици, допълва БТА. Преди време отново имаше опит социалната мрежа за споделяне на видеоклипове да бъде забранена, като тогава той беше предприет от правителството на бившия президент Доналд Тръмп.

На изслушване миналия месец директорът на ФБР Крис Рей заяви, че дейността на "ТикТок" в САЩ поражда опасения за американската национална сигурност. Той изрази притеснения, че съществува опасност китайското правителство да се възползва от социалната мрежа, за да влияе на потребителите ѝ или да контролира устройствата им.

Вчера Алабама и Юта се присъединиха към няколко други американски щата, които от съображения за сигурност забраниха използването на "ТикТок" от служебни мобилни или компютърни устройства на представители на щатските власти.

През 2020 г. правителството на Тръмп опита да блокира свалянето от нови потребители на приложението "ТикТок" и да забрани транзакциите през приложението, което на практика щеше да е равносилно на забрана на социалната мрежа в САЩ. В крайна сметка този опит не се увенча с успех, тъй като американското правителство загуби съдебните битки срещу мярката.

Също през 2020 г. Комисията за чуждестранните инвестиции в САЩ - държавен орган със значителна тежест по отношение на националната сигурност на Щатите, нареди на "Байтденс" да се откаже от дела си в бизнес операциите на "ТикТок" на територията на Щатите. Искането беше предизвикано отново от съображения, че данни на американски потребители може да попаднат в ръцете на комунистическото правителство в Китай.

В резултат на това от месеци комисията и "ТикТок" преговарят за намиране на решение, което да гарантира защитата на националната сигурност на САЩ и защитата на личните данни на над 100-те милиона американски потребители на социалната мрежа.

ИЗБРАНО