Изборите за президент в САЩ са само след година. Ники Хейли е претендентка за поста, като се бори за номинация от Републиканската партия. В последното си изявление тя се закани да унищожи анонимността онлайн. Хейли допълни, че придобиването на алгоритмите на социалните мрежи е от ключово значение за нея.

Хейли, която бе посланик на САЩ в ООН заяви, че позволяването на хората да публикуват анонимно в социалните медии е "заплаха за националната сигурност". В интервю за Fox News тя обеща, че ще принуди "всеки човек в социалните медии" да бъде "потвърден с името си".

"Когато встъпя в длъжност, първото нещо, което трябва да направим е да изискаме компаниите за социални медии да покажат на Америка своите алгоритми. Нека видим защо показват съдържанието, което показват. Второто нещо е, че всеки човек в социалните медии трябва да бъде там с името си", каза Хейли пред Fox News.

"Когато направите това ще се отървем от руските ботове, иранските ботове, китайските ботове и от севернокорейските ботове. И интернет ще стане по-любезен. Когато хората знаят, че името им е до това, което казват, и знаят, че техният пастор и членовете на семейството им ще го видят. Те ще помислят повече дали да го кажат", допълни кандидат президента.

По-късно Хейли повтори изказването си пред подкаста Ruth Less. Думите й предизвикаха вълна от критика.

"Ники Хейли открито настоява правителството да използва частни технологични компании за цензуриране на речта. Това е грубо нарушение на конституцията и е направо от опорните точки на демократите. Всеки политик, който смята, че е добре правителството да използва частния сектор за свое цензурно бюро не трябва да се допуска никъде близо до Белия дом", коментира Вивек Рамзи, друг претендент за президентската номинация от Републиканската партия.

"Знаете ли кои бяха анонимните писатели навремето? Александър Хамилтън, Джон Джей и Джеймс Мадисън, когато полагаха основите на страната ни. Те не бяха "заплахи за националната сигурност", нито многото консервативни американци, които упражняват конституционното си право да изразяват мнението си, без да се страхуват, че ще бъдат тормозени или изхвърлени от училището, в което ходят, или компанията, за която работят", допълни Рон ДеСантис, който също се бори за президентска номинация от Републиканската партия.

Критики идват и от много експерти извън политическата надпревара в САЩ. Следенето и пряката намеса в алгоритмите на социалните мрежи е нещо, характерно за страни като Китай.

Практиката показва, че това ще затрудни значително критикуването на политици в социалните мрежи.

Премахването на всякакви остатъци от онлайн анонимността не само ще доведе до автоцензура, но и до по-стриктно следене в интернет. Дори и сега всеки във Facebook се е регистрирал там с истинското си име и телефонен номер. Премахването на псевдонимите от социални мрежи и по-малки форуми е мярка, която не е предприета дори от Китай.