Пловдив купува нова киберзащита от Израел
Продуктът е представен и пред Министерството на електронното управление
Нова защита, разработена от експерти от Израел, ще пази Община Пловдив и структурните й звена от кибератаки. Програмата ще осигури защита от най-популярните в последно време DDoS или атаки за отказ на услуга, предава БТА.
Защитната система е подарък към местната администрация от Съюза за стопанска инициатива (ССИ), съвместно с Пловдивския университет (ПУ) "Паисий Хилендарски". Тя беше представена по време на работна среща между кмета на Пловдив Здравко Димитров, председателя на ССИ Васка Бакларова и Орен Елимелех, който е консултант на Съюза и един от създателите на защитната програма.
Експертът е съветник на правителството на Израел по въпросите за киберсигурността и антитероризма и ръководител на звено "Киберсигурност и информационна сигурност" в Министерството на транспорта и пътната сигурност на Израел.
Продуктът за киберсигурност е представен и пред Министерството на електронното управление. Той е подарен на администрацията за една година тестов период. Ще се поддържа от преподаватели от Пловдивския университет, един от които е израелският специалист Елимелех.
За нас е от изключително значение да бъдем добре защитени, тъй като Пловдив е развиващ се не само индустриален център, но и дигитален такъв, коментира Димитров.
Защитната система е направена за общините. Тя работи успешно в повече от 70 малки и големи общини в Израел. Разработена е на базата на анализ, правен повече от година. Данните показват, че навсякъде по света структурните системи на общините се приличат - транспорт, данъци и такси, придвижване, посочи Елимелех. По думите му предоставят защитата на Пловдив, защото е добър партньор в сдружението Цифров иновационен хъб - Тракия и е вторият по големина град в страната.
Изграждането на Цифровият иновационен хъб - Тракия се реализира от ССИ и ПУ с подкрепата на Община Пловдив. Приоритет в дейността му е работата по направление киберсигурност на национално и европейско ниво, както в публичния, така и в частния сектор. Очаква се в следващите три години иновационният хъб да подпомогне в голяма степен бизнеса в Централна България по пътя му към дигитализация.