Коментари - Пациентите във вегетативно състояние мислят | it.dir.bg
назад

Пациентите във вегетативно състояние мислят

Хората във вегетативно състояние могат да комуникират с външния свят, доказаха канадски учени, съобщи Би Би Си. Пациент в будна кома успя "да каже" на учените, че нищо не го боли.

Обратно в новината

Коментари - Пациентите във вегетативно състояние мислят | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Бил съм в загуба на съзнание 2 пъти, първия път бях много малък и ми беше като черно липсващо петно. Втория път като ме отвяха, отново стана тъмно, но останах на крака. При следващия стресов момент осъзнах, че съм в безсъзнание, усетих импакта и реших, че трябва да се събудя, за да предотвратя трети импакт и сам се върнах в съзнание, отворих очите и т. н. Така, че човешкия мозък е супер сложен орган и може да реагира по невероятни начини, дори да вижда в бъдещето и в отвъдното. Няма единна компактна теория.

Аз друго не мога да разбера - как така на базата на наблюдения на ЕДИН пациент (независимо дали е във вегтативно състояние или кома или каквото и да е друго), излизат с такова обобщаващо заглавие, че всички пациенти в такова състояние мислят. Все едно на базата на наблюдения на един сомнанбул да кажем, че всички хора ходят, спейки.

Не се карайте бе, защо мислите че такова сложно психично състояние протича еднакво и в еднаква степен у всички преживели нещо подобно?

Със съжаление трябва да потвърдя, че нашите новинари преписват чуждите статии без изобщо да вникват в съдържанието. А може да си ги превеждат и в Гугъл. Видях, че в оригиналната статия на BBC е записано, че учени са установили контакт със човек във "ВЕГЕТАТИВНО СЪСТОЯНИЕ", което е доста по-различно от състоянието на "КОМА". Сега очаквам да науча (пак от българските новинари), че учени са установили (чрез сприритически сеанс) контакт с умрели хора, като Наполеон Бонапарт, Калигула, Нерон и Клавдий.

Може да прозвучи малко грубо, но схващането от тип "бръмбар без крака не чува", може би е било прилагано досега.

Глупости. Чувството е.... ами няма такова. Все едно те е нямало - черно петно, после се събуждаш... и не знаеш нито кой си, нито къде си!!! Все едно е преминала една секуда, а реално са, да кажем в моя случай - 5 дни... затваряш очите, отваряш ги (точно такова е усещането) и... 5 дни! Няма тунели, няма светлина, няма нищо... Не знам какво и как са тествали, ама са в грешка.

Преди време един излезе от кома и разказва, че през цялото време е съзнавал какво става около него, виждал е и е чувал докторите и роднините. Но не е можел да реагира по никакъв начин. Не вярвам точно пък ти да разбираш повече от учени които са специалисти всъщност провеждат опити. Ти кви опити си провел, та знаеш, че е черно петно ? Че е грешка?

За съжаление - не съм правил никакъв опит, просто ми се случи...

Това, че нямаш спомени за нещо, не значи, че не ти се е случило. Примерно в просъница правим неща съвсем осъзнато, но без никакъв спомен за тях после.

Да, "вижда и чува, ама не осъзнава" - е, тогава какво вижда, и какво чува?