Пациентите във вегетативно състояние мислят
Хората във вегетативно състояние могат да комуникират с външния свят, доказаха канадски учени, съобщи Би Би Си. Пациент в будна кома успя "да каже" на учените, че нищо не го боли.
Обратно в новинатаКоментари - Пациентите във вегетативно състояние мислят | IT.dir.bg
Коментари
Глупости. Чувството е.... ами няма такова. Все едно те е нямало - черно петно, после се събуждаш... и не знаеш нито кой си, нито къде си!!! Все едно е преминала една секуда, а реално са, да кажем в моя случай - 5 дни... затваряш очите, отваряш ги (точно такова е усещането) и... 5 дни! Няма тунели, няма светлина, няма нищо... Не знам какво и как са тествали, ама са в грешка.
Може да прозвучи малко грубо, но схващането от тип "бръмбар без крака не чува", може би е било прилагано досега.
Преди време един излезе от кома и разказва, че през цялото време е съзнавал какво става около него, виждал е и е чувал докторите и роднините. Но не е можел да реагира по никакъв начин. Не вярвам точно пък ти да разбираш повече от учени които са специалисти всъщност провеждат опити. Ти кви опити си провел, та знаеш, че е черно петно ? Че е грешка?
Това, че нямаш спомени за нещо, не значи, че не ти се е случило. Примерно в просъница правим неща съвсем осъзнато, но без никакъв спомен за тях после.
Със съжаление трябва да потвърдя, че нашите новинари преписват чуждите статии без изобщо да вникват в съдържанието. А може да си ги превеждат и в Гугъл. Видях, че в оригиналната статия на BBC е записано, че учени са установили контакт със човек във "ВЕГЕТАТИВНО СЪСТОЯНИЕ", което е доста по-различно от състоянието на "КОМА". Сега очаквам да науча (пак от българските новинари), че учени са установили (чрез сприритически сеанс) контакт с умрели хора, като Наполеон Бонапарт, Калигула, Нерон и Клавдий.
Не се карайте бе, защо мислите че такова сложно психично състояние протича еднакво и в еднаква степен у всички преживели нещо подобно?
Аз друго не мога да разбера - как така на базата на наблюдения на ЕДИН пациент (независимо дали е във вегтативно състояние или кома или каквото и да е друго), излизат с такова обобщаващо заглавие, че всички пациенти в такова състояние мислят. Все едно на базата на наблюдения на един сомнанбул да кажем, че всички хора ходят, спейки.
Бил съм в загуба на съзнание 2 пъти, първия път бях много малък и ми беше като черно липсващо петно. Втория път като ме отвяха, отново стана тъмно, но останах на крака. При следващия стресов момент осъзнах, че съм в безсъзнание, усетих импакта и реших, че трябва да се събудя, за да предотвратя трети импакт и сам се върнах в съзнание, отворих очите и т. н. Така, че човешкия мозък е супер сложен орган и може да реагира по невероятни начини, дори да вижда в бъдещето и в отвъдното. Няма единна компактна теория.