Как да успееш в IT сферата, без да си програмист
Една от най-популярните и достъпни области, в които можеш да стартираш своята IT кариера, е осигуряване на качеството (QA)
Искаш да пробиеш в IT индустрията, но програмирането не е твоето нещо? Имаме добра новина за теб - възможностите в сектора са разнообразни и не се ограничават само до това да си програмист.
Една от най-популярните и достъпни области, в които можеш да стартираш своята IT кариера, е осигуряване на качеството (QA). Тази роля е критична за успеха на всяко софтуерно приложение и предлага задълбочен поглед в технологичния процес, без непременно да изисква задълбочени технически умения за програмиране.
Ако се чудиш откъде да започнеш, можеш да направиш първите си стъпки безплатно в цялостната програма по QA инженерство на СофтУни - водещата образователна организация у нас, предлагаща качествено, достъпно и практическо образование по софтуерно инженерство, QA, дигитален маркетинг и дизайн. Програмата стартира с безплатен въвеждащ курс, който ще те запознае с основните понятия в QA и ще ти помогне да прецениш дали осигуряването на качествен софтуер е това, с което искаш да се занимаваш.
В следващите редове ще разгледаме какво представлява работата в областта на QA, защо тя е привлекателен избор за много хора и какви умения са необходими за успех в тази професия.
Какво представлява QA?
Осигуряването на качеството (QA) е процес, който гарантира, че софтуерните продукти и услуги, предлагани на клиентите, са висококачествени и отговарят на потребителските нужди и очаквания.
За да постигнат това, QA специалистите провеждат систематични тестове. По този начин те могат да открият и коригират всякакви дефекти или недостатъци в софтуера преди той да достигне до потребителя. Всяко тестване има за цел да симулира реални условия на използване, така че да увери, че продуктът работи правилно и ефективно във всички възможни сценарии.
Затова QA играе ключова роля във всички етапи на разработката - от първоначалното планиране и дизайн до поддръжката и актуализациите след пускането на софтуера на пазара.
Защо да избереш QA професията?
Ако имаш интерес към технологиите, но не си убеден, че искаш да се занимаваш с програмиране, QA е чудесен избор за теб. Причината е, че като QA специалист ще имаш възможност да видиш отблизо как се създава и усъвършенства технологичен продукт, без да са ти необходими задълбочени знания за програмни езици, алгоритми, структури от данни и разработка на софтуерни архитектури.
Въпреки че QA ролята може да изисква базово разбиране на програмиране, особено в контекста на автоматизирано тестване, акцентът е върху методологиите за тестване, инструменти за управление на тестове и грешки, и разбиране на целия софтуерен цикъл.
Понякога QA специалистите разработват скриптове за автоматизация на тестовете, което също изисква програмиране, но не толкова задълбочено.
Колко време отнема да придобиеш основните умения?
Цялостната програма по QA инженерство на СофтУни ще те подготви за ролята на Manual QA Specialist за 5 месеца, а професията Automation QA инженер можеш да придобиеш за година и половина. Ако имаш око за най-малките детайли и аналитичен ум, вече си една стъпка напред.
Ще започнеш от нулата с безплатен въвеждащ курс, в който за месец ще се запознаеш с основни концепции в света на софтуерното тестване като: тест принципи, откриване, анализиране и документиране на бъгове, тестови сценарии и тестови кейсове, тестови нива и тестови типове. Освен това ще работиш със специализиран софтуер за анализ и документиране на бъгове.
В следващия етап от обучението си ще се научиш да тестваш ръчно (Manual QA) и ще изградиш солидни умения за систематично ръчно тестване на софтуерни системи, както и как да използваш водещите софтуерни технологии.
Ако решиш да надградиш уменията си и да преследваш кариера като Automation QA инженер, ще се потопиш в четиримесечно обучение, в което ще се научиш да пишеш код и тестови скриптове. Също така ще научиш най-търсените QA Automation инструменти за Back-End и Front-End тестване.
IT сферата предлага безкрайни възможности за тези, които са готови да се учат и адаптират. Ако откриваш себе си в това описание, направи първата стъпка към успешна кариера още днес и кандидатствай в цялостната QA програма на СофтУни.
НАЙ
Черният петък идва с голямо намаление на Microsoft Windows
Ким Кардашиян тества Tesla Optimus и Cybercab
Вече може да си говорите с ChatGPT директно от браузъра
Китай построи най-мощната центрофуга за изкуствена гравитация в света
Учени планират гигантски космически кораб за "поколения от хора"
Ким Кардашиян тества Tesla Optimus и Cybercab
Вече може да си говорите с ChatGPT директно от браузъра
Църква в Швейцария използва AI "холограма" на Исус за изповеди
Куче-робот пробяга пълен маратон
Учени планират гигантски космически кораб за "поколения от хора"