Сега учените са открили защо хуманоидните роботи ни карат да се чувстваме некомфортно – те предизвикват конфликт в мозъка, съобщи „Дейли мейл“, цитиран от "Класа".

Несъответствието между това как очакваме те да се движат и как в действителност се движат, обърква областта от мозъка ни, която управлява движенията на тялото.

Учените от Калифорнийския университет в Сан Диего показали на 20 доброволци на възраст между 20 и 36 години образи на приличащия на жив японски андроид Repliee Q2, който е признат за най-много наподобяващ човека робот в света. Участниците в изследването наблюдавали как Repliee Q2 пие вода, взима предмети, кима с глава и маха с ръка.
Освен това на участниците били показани същите действия на андроида, докато е без кожа, така че да прилича ясно на робот.

Учените установили, че докато наблюдават андроида, в мозъците на участниците се активира париеталният кортекс, който има отношение към движенията на тялото. Активирането било по-ясно изразено, когато андроидът повече приличал на човек. Именно в тази част на мозъка възниква конфликтът, който предизвиква зловещото усещане.

Според учените мозъкът е пригоден да очаква сходство между външния вид и движенията на тялото.