"Хъбъл" откри шест „мъртви“ галактики от ранната Вселената
Те нямат необходимия запас от студен водород за създаването на звезди
Учени откриха шест "мъртви" галактики, появили се още по времето на ранната Вселена. Това е станало с помощта на космическия телескоп "Хъбъл" и системата Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (ALMA).
Според астрономите, галактиките са се появили около 3 милиарда години след Големия взрив. Те обясняват, че обектите са наричани "мъртви", тъй като нямат запаса от студен водород, необходим за образуването на звезди.
Екипът е открил галактиките благодарение на силните гравитационни лещи, използвайки галактически клъстери за пречупване и увеличаване на светлината. "Хъбъл" е идентифицирал къде са се образували звезди в миналото, докато ALMA е намерила студен прах, който показва къде биха се появили звездите, ако бяха налице необходимите условия.
Смята се, че галактиките са се разширявали, но не чрез създаването на звезди. По-скоро това е ставало чрез поглъщане на други малки галактики и газ.
Констатациите са доказателство за комбинираната мощ на "Хъбъл" и ALMA, отбелязват учените. В същото време те подчертават ограниченията както на технологиите, така и на човешкото разбиране, като повдига редица въпроси за това, което се случва във Вселената.