НАСА показа нови детайлни снимки на най-вулканичния свят в Слънчевата система
Луната на Юпитер Йо е дом на над 400 действащи вулкана
По време на 57-ия си полет покрай Юпитер сондата "Джуно" на НАСА се приближи най-много до луната Йо - повече от всяка друга мисия през последните две десетилетия.
Вижте как изглежда най-вулканичния свят в Слънчевата система >> >> >>
Преминавайки на около 1500 километра от Йо, най-вулканичното тяло в Слънчевата система, "Джуно" успя да заснеме изумително детайлни изображения на луната на Юпитер.
Единственият път, когато космически кораб се доближи до Йо, беше през 2001 г., когато сондата "Галилео" на НАСА премина на 181 километра над южния полюс на Йо.
"Джуно", който излетя на 5 август 2011 г. и достигна Юпитер пет години по-късно, засне шест панорами на Йо.
Някои са черно-бели, докато други са цветни. Целта на учените бе не само да се направят някои невероятни изображения, но и да се съберат важни данни за Йо и неговия вулканизъм.
"Чрез комбиниране на данни от това прелитане с нашите предишни наблюдения, научният екип на "Джуно" изучава как се променят вулканите на Йо", каза Скот Болтън, главен изследовател на "Джуно" и учен в Югозападния изследователски институт, в изявление, публикувано преди прелитането.
"Търсим колко често изригват, колко ярки и горещи са, как се променя формата на потока от лава и как активността на Йо е свързана с потока от заредени частици в магнитосферата на Юпитер."
НАСА сподели някои от невероятните изображения на Йо в социалната мрежа X.
Йо е толкова вулканична, заради огромната гравитация на Юпитер и останалите му големи луни. Тези приливни сили са толкова огромни, че могат да накарат повърхността на Йо да се огъва достатъчно интензивно. Това триене от своя страна поражда вулканизъм.
Йо обаче също влияе на Юпитер. Вулканичните изригвания могат да достигнат десетки километри във височина. Струята съдържа плазмени частици, които се улавят от Юпитер и образувайки горещ балон от плазма около газовия гигант.