НАСА се завръща на Луната с манекени, преди да прати хора към Марс
Космическата агенция започва мисията "Артемида I"
Преди да кацнат първите хора на Марс, НАСА иска да се върне на лунната повърхност - но по начин, по който никога досега не сме изследвали Луната.
Броени часове остават до момента, в който Американската космическа агенция ще изпрати ракета към Луната. Това е най-мощното превозно средство, разработвано някога от НАСА, и ще бъде в основата на проекта "Артемис", чиято цел е да върне хората на лунната повърхност след 50-годишно отсъствие.
Изстрелването на ракетата е предвидено да се случи в 15 часа и 33 минути българско време от космическия център "Кенеди" във Флорида.
Мисията ще продължи 42 дни, а на борда на капсулата вместо екипаж ще има специални манекени. Това ще позволи на НАСА да оцени как скафандрите от ново поколение реагират на радиацията.
Когато мисията "Артемида I" без екипаж стартира в понеделник, 29 август, това е само първата стъпка към бъдещето на космическите изследвания, съобщи Си Ен Ен.
В рамките на програмата "Артемида", която има за цел да приземи хора на неизследвания южен полюс на Луната и евентуално на Марс, астронавтите ще се отправят на продължителни мисии в дълбокия космос, които ще изпитат всички граници на изследването.
"Връщаме се на Луната, за да се научим да живеем, да работим, да оцеляваме", заяви представителят на НАСА Бил Нелсън по време на пресконференция по-рано този месец.
"Ще разберем как да поддържаме живота на хората в тези враждебни условия? Ще се научим как да използваме ресурсите на Луната, за да можем да строим неща в бъдеще, докато пътуваме - не на четвърт милион мили, не на тридневно пътуване - а на милиони и милиони мили разстояние в продължение на месеци и месеци, ако не и години."
Програмата "Артемис" въплъщава амбициите на американската космическа агенция не само да се завърне на Луната, но и да установи трайно човешко присъствие на естествения спътник на Земята и в крайна сметка да го използва като трамплин към Марс. След днешното изстрелване предстоят (или поне плановете на НАСА такива) редовни полети до естествения спътник на Земята с мисии "Артемис". На сайта на американската космическа агенция дори се споменава числото 13.