Учени откриха "букет от замразени древни вируси" в ледник
Никога досега изследователите не са намирали толкова много вируси на едно място
При анализ на проби от древен тибетски ледник, учените откриха остатъци от над 1700 вируса, повечето от които никога не са били виждани досега, пише Futurism.
Това става ясно от съобщение на Държавния университет в Охайо в публикация за новите открития от масивния Гулия ледник в Тибет. Леденото образувание бе източник на друга колекция от замразени вируси през 2021 г.
По думите на учените, тези новооткрити неактивни вирусни видове предоставят доказателства за връзката между климатичните промени и вирусите.
Извлечени от ледено ядро с дължина 300 метра, взето от гигантската тибетска ледена шапка, тези неактивни вируси предлагат "чисти снимки" на последните 41 000 години, докато ледникът и светът около него са се затопляли и охлаждали.
"Преди това проучване, връзката между вирусите и големите климатични промени на Земята оставаше до голяма степен неизследвана," отбеляза Жипинг Жонг, изследовател в Държавния университет в Охайо, който ръководи новото проучване, публикувано тази седмица в списанието Nature Geosciences.
Въпреки че това не е първият път, когато учените откриват древни вируси в ледникови проби, откритията от обширния Гулия ледник в Тибет представляват петдесетократно увеличение на броя им.
От над 1700 вирусни вида, открити в последната проба, около три четвърти са напълно нови. Останалата част имат генетични подписи, които се припокриват с известни организми от други части на света.
"Това означава, че някои от тях вероятно са били транспортирани от региони като Близкия изток или дори Арктика," обяснява Жонг.
Най-отличаващата се "вирусна общност," както я наричат учените, датира отпреди около 11 500 години. Според изследователите, този период е белязан от прехода на климата на Земята от последната ледникова епоха към по-топлия холоцен, в който живеем днес.
Изследователите също така настояват в своята статия, че тези нови вируси не представляват риск за хората.
Но както едно друго проучване от 2023 г. предполага, тези, които се съдържат в други ледени структури, биха могли да станат опасни, ако продължават да се размразяват поради климатичните промени.