Съвместният проект с Техническия университет Делфт и Организацията за приложни изследвания ще продължи 10 години, съобщи компанията, цитирана от technews.bg

Квантовите изчисления са много важна изследователска област, но не е по силите на една-единствена компания или организация да постигне забележим успех в нея, отбелязва Intel.

Ето защо процесорният гигант набляга на съвместни проекти за развитие на квантовите технологии, които могат да разширят значително възможностите на високо-производителните компютри.

Квантовите компютри привличат все по-голям интерес напоследък.

През 2012 година французинът Серж Арош и американецът Дейвид Уайнленд станаха носители на Нобелова награда за физика, поради работата им в областта на квантовите компютри.

Година по-късно австралийски учени предложиха успешен теоретичен модел за създаване на квантов компютър.

Преди няколко месеца учени от Калифорнийския университет в Санта Барбара и Goolge съобщиха за постигнат значителен напредък в разработването на квантов компютър.

D-Wave e първата в света фирма която продава квантови компютри, но за сега техните продукти са ограничени само в решаването на определен тип задачи, като оптимизационни проблеми. Целта на учените обаче е създаването на универсален квантов компютър, който може да може да се справя с всякакъв тип работа.

Вижте снимки на първия квантов комютър > > > >

Счита се, че квантовите компютри ще могат да ускорят решаването на задачи, които са доста трудни за обикновените суперкомпютри – например, разбиване на кодове, създаване на нови лекарства, предвиждане на бъдещето чрез теоретични модели.

Квантовите компютри биха ускорили и разработването на изкуствен интелект.

Информацията в тези компютри се представя чрез квантови битове (кубити), които могат да съществуват в няколко състояния по едно и също време.

Това позволява паралелно изпълнение на голям брой операции и драстично повишаване на скоростта за решаване на сложни задачи.


Google и НАСА вече разполагат с квантов компютър > > > >