На сайта на проекта се уточнява, че заявки са подали 202 586 души. На първо място са американците - 24 на сто от кандидатите са от САЩ, 10 на сто са от Индия, 6 на сто от Китай, 5 на сто от Бразилия, предаде Си Ен Ен, цитирана от БТА.

Заявки са получени също от България, Великобритания, Канада, Русия, Мексико, Филипините, Испания, Колумбия, Аржентина, Австралия и други страни.

Приемането на заявки вече приключи. До края на годината ще бъдат подбрани тези, които ще бъдат допуснати на втори тур. Предвиждат се три етапа на селекция в следващите две години, уточниха от "Mars One".

ВИДЕО >>

До 2015 година между 6 и 10 екипа от по четири души ще преминат през пълния курс на тренировки. Една от групите ще състави първия екипаж, който през 2025 година ще кацне на Марс, където астронавтите ще живеят до края на дните си.

Първоначално бе предвидено кацането да бъде осъществено през 2023 година, но по-късно срокът бе удължен. Полетът без обратен билет за завръщане у дома ще продължи седем месеца.

В първата четворка ще бъдат включени двама мъже и две жени. След това през всеки две години ще бъдат изпращани други екипи.

Официалният език на Марс ще бъде английският.

Средствата за реализирането на проекта "Mars One" би трябвало да бъдат набрани от спонсори, а също с приобщаването на всички жители на Земята в качеството на аудитория на интерактивна телевизионна програма, която ще покаже всички аспекти на заплануваната мисия - от подбора на преселниците до подготовката на полета им до Червената планета и живота на нея.

Лансдорп е съобщил още, че апаратът, който ще кацне на Марс, ще бъде създаден на базата на марсохода на НАСА "Феникс", който през 2008 г. кацна успешно на Марс.