Общата мисия на Европа и Русия ще стартира след 5 години - през 2020 г.

Мисията приема номерацията на руската лунна програма - наречена е Луна 27, а целта ѝ е проучването на Южния полюс на нашия естествен спътник.


Вижте снимки >> >> >>
 


Луна 27 ще търси наличието на полезни минерали, вода и други потенциално използваеми материали. Зоната, в която сондата ще кацне е сравнително слабо позната спрямо други места на лунната повърхност и освен това никога не е огрявана от Слънцето.

Европейската космическа агенция ще отговаря за създаването на автоматичната система, чрез която сондата ще кацне на Луната. Освен това Европа отговаря и за апаратурата, чрез която ще бъде извършено проучването на лунната повърхност.


ВИДЕО >> >> >>

 

Ако мястото на което Луна 27 се окаже подходящо, с достатъчно запаси от замръзнала вода или полезни изкопаеми, то Европа и Русия може да изградят съвместна постоянна база на лунния южен полюс.

Плановете са базата да бъде създадена от роботи - чрез 3D принтиране.

Русия планира космическа станция на лунна орбита >> >> >>


"21-ви век ще бъде векът, през който човешката цивилизация ще излезе извън пределите на Земята, а нашата страна трябва да участва в този процес", заявява професор Игор Митрофанов, един от водещите специалисти от руска страна в проекта пред Би Би Си.

Въпреки амбициите на Европа и Русия, специалисти предполагат, че следващите човешки отпечатъци, които ще бъдат оставени на Луната ще са дело на китайци.

Китай активно своята лунна програма, като плановете на азиатската държава са през 2017 да изпратят сонда, която да кацне и да събере до 2 килограма лунен материал, който после да бъде върнат на Земята.

След реализирането на тази стъпка ще следва и кацането на китайски тайконавти на Луната, което е предвидено да се осъществи в периода от 2025 до 2030 година.


Китай първи каца на тъмната страна на Луната >> >> >>


От завръщането на Луната има много ползи - мисиите към нашият естествен спътник ще развият и тестват множество различни технологии, а Луната може да бъде използвана за трамплин към други планети.

Не на последно място съществува и възможността от реализиране на печалби посредством минна дейност на лунната повърхност.


Русия: До 15 години кацаме на Луната >> >> >>


Някой смятат, че докато надпреварата в Студената война е довела до първите космически успехи на човечеството, то вторият етап от овладяването на близкия до нас космос ще е свързан с експлоатацията на различни ресурси и печалбата от това.


Юристи обсъждат собствеността върху Луната >> >> >>


Знае се че на Луната има запаси от ценния изотоп хелий-3, като се предполага, че основната им концентрация е в тъмните места на нашия спътник - като южния лунен полюс.


Полетите до Луната ще бъдат с 90% по-евтини >> >> >>


Добивът на Хелий-3 на Земята е нищожен – от порядъка на няколко десетки грама годишно, докато се предполага, че на Луната има 500 000 тона от ценния изотоп.


Луната ще ни осигури енергия за 5000 години >> >> >>


Според учените хелий-3 може да е път към чиста и евтина енергия, както и към все по-голям отказ от изкопаемите горива.

Освен това на Луната има и съществени запаси от титаний.


Мистерия на лунния северен полюс >> >> >>