В Twitter бяха разпространени записи на подслушани телефонни разговори, подронващи репутацията на правителството преди местните избори, съобщи Асошиейтед прес, цитиран от БТА.

Много потребители, опитали се да влязат днес в Twitter, са се сблъскали вместо това със съобщение от турските телекомуникационни власти, в което като причина за очевидното блокиране на уебсайта се посочва съдебно разпореждане.

От социалната медия отговориха, че турците могат да заобиколят забраната, като я посещават чрез своите смартфони.

Засега няма официално потвърждение от правителството.

Вчера Ердоган заяви, че властите ще предприемат мерки срещу Twitter, независимо от това "какво ще каже международната общност".

Според него разпространените записи са фалшифицирани и са част от заговор за злепоставяне на правителството преди изборите на 30 март.

Неотдавна Ердоган се закани да забрани достъпа до социалната мрежа Facebook и видеопортала YouTube.

Днес вицепремиерът Али Бабаджан коментира пред телевизионния канал NTV:

Това е едно решение, което се взема принудително. Смятам, че забраната няма да продължи дълго време. Темата не е много приятна. Но ако се погазва правото, ако се нарушават правни норми, трябва да се предприемат съответните мерки”.

Президентът на Турция Абдуллах Гюл пък се обяви против блокирането на Twitter, съобщи електронното издание на вестник „Милиет”, цитирано от "Фокус". Всички очакваха реакцията на държавния глава, който също е активен потребител на социалната мрежа.

Гюл наруши въведената забрана и оповести позицията си именно чрез Twitter:

Не може да се одобри пълното закриване на социалните платформи. Освен това, както десетки пъти съм посочвал, при достигнатото равнище на развитие на комуникационните технологии и без това от чисто техническа гледна точка вече не е възможно тотално да се блокира достъпът до използваните по целия свят платформи, каквато е Twitter”.