Британски икономист нарече изкуственият интелект "балон"
Според Джеймс Фъргюсън инвестициите в старо вино, картини и класически автомобили са по-добра опция
Изкуственият интелект промени ежедневието за милиони хора. Той може да пише софтуерен код, да създава музика, статии, плакати и същинско изкуство. Според мнозина потенциалът му ще расте, но съществуват и скептици.
Джеймс Фъргюсън е старши анализатор и периодичен гост в програми на BBC и CNBC. В последния епизод на подкаста на Bloomberg "Merryn Talks Money" той нарече изкуственият интелект "балон".
По думите му само няколко AI инструмент са се развили, но дори големи езикови модели (LLM) като ChatGPT все още дават неверни факти. Освен това те са доста скъпи за поддръжка.
"В крайна сметка получавате нещо, което е много скъпо и все още трябва да се докаже някъде наистина, извън своите тесни приложения", каза Фъргюсън.
Ветеранът анализатор отбеляза балон при производителите на микрочипове и други компании за изкуствен интелект, като предупреди, че силно концентрираните пазари с акции, разчитащи на покачване на оценките по-бързо от приходите, "исторически завършват зле".
Фъргюсън се прицели и в Nvidia, чиито акции скочиха с повече от 700% от началото на миналата година, а компанията бе оценена на над 3 трилиона долара.
"Колкото по-модерна е технологията, толкова по-бързо остарява тя", предупреди той.
Фъргюсън препоръча на инвеститорите да диверсифицират портфейлите си далеч от американски акции с голяма капитализация, за да ограничат експозицията си, ако технологичният балон се спука.
Той предложи да се потърсят изгодни сделки с индекси на малки пазари и нововъзникващи пазари и да се търсят алтернативни активи като изкуство, класически автомобили и стари вина, които могат да избегнат бъдещи увеличения на данъците.
Фъргюсън не е апокалиптично настроен. Според него сривът може да позволи на смелите инвеститори да купуват качествени активи евтино и ако спадът е придружен от рецесия, лихвените проценти може да паднат, повишавайки цените на активите.