Китай представи скафандрите за предстоящото си кацане на Луната
Пекин може да изпревари САЩ в очакваното "завръщане" на хората на земния спътник
Китайската агенция за пилотирани космически полети (CMSA) показа нов космически скафандър, предназначен за астронавтите, които ще стъпят на повърхността на Луната.
Тази стъпка е част от амбициозния план на Китай да изпрати хора на Луната преди края на десетилетието. Ако успеят, Китай може да стане първата страна, която праща хора на Луната от декември 1972 г.
Междувременно, НАСА също планира да изпрати свои астронавти на Луната не по-рано от септември 2026 г. Въпреки това, предизвикателствата пред американската агенция, свързани с технически проблеми и ограничения в бюджета, правят неясно коя страна ще достигне Луната първа.
Космическият скафандър на Китай
На 28 септември CMSA представи скафандъра на публично събитие. Според видео, излъчено от държавната агенция CCTV, костюмът е снабден със специални защити срещу екстремните условия и лунния прах. Шлемът е оборудван с камери, които осигуряват изглед от първо лице.
Червените ивици на торса на скафандъра са вдъхновени от традиционното китайско изкуство и управляващата комунистическа партия, а формата му заимства елементи от военната история на страната.
Видеото демонстрира мобилността на костюма, позволяваща на астронавтите да се навеждат и клякат лесно.
Главният дизайнер на Центъра за изследване и обучение на китайски астронавти, Ван Чунхуей, подчерта, че костюмът трябва да бъде олекотен, за да се намали натоварването на астронавтите при ходене по лунната повърхност.
Предстоящи мисии
Преди да изпрати екипаж на Луната, Китай планира да изстреля две роботизирани мисии през 2026 и 2028 г., които ще подготвят почвата за бъдеща лунна изследователска станция.
В същото време, остава неясно дали скафандърът на НАСА, разработван от частната компания Axiom Space, ще бъде готов навреме, тъй като компанията изпитва сериозни финансови затруднения, включително съкращения и намаления на заплати.
С мощната подкрепа на своята разрастваща се космическа програма, Китай може да има реален шанс да изпревари САЩ в надпреварата за Луната.