Biotech стартъпът Science Corporation, създаден от един от съоснователите на Neuralink, съобщи за напредък в технологиите за интерфейс между мозъка и компютъра, които могат да помогнат на пациенти с тежка загуба на зрение, предава Futurism.

В предварителни клинични изпитания, при пациенти с "юридически дефинирана" слепота, които са загубили централното си зрение, е поставен ретинен имплант на компанията. Той не само е възстановил зрението им, но е позволил на някои от тях да четат книги и разпознават лица, съобщи Science Corporation миналата седмица.

"До момента, доколкото ми е известно, това е първият случай, в който възстановяването на способността за гладко четене е категорично демонстрирано при слепи пациенти," коментира изпълнителният директор на компанията, Макс Ходак, бивш президент на Neuralink.

Имплантът, наречен Prima, представлява малък фотоволтаичен чип, който се поставя под ретината по хирургичен път. Той работи заедно със специални очила с вградена камера, която проектира визуални данни към импланта чрез невидима, близка до инфрачервена светлина.

Когато инфрачервените лъчи достигат до фотоволтаичния чип, той не само се захранва, но и преобразува информацията в електрически сигнали, които стимулират все още активните ретинални неврони. Сигналите се изпращат към мозъка, което позволява на пациента да възстанови частично зрението си.

Science Corp. придоби технологията зад Prima от друг стартъп — Pixium Vision, по-рано тази година. Преди сделката, бъдещето на подобни ретинални импланти беше несигурно, тъй като обещаващи компании като Second Sight затвориха и оставиха пациентите си без поддръжка и без перспективи за подобряване на зрението.

През септември Neuralink също получи статут на "революционен медицински уред" от Агенцията по храните и лекарствата (FDA) за своя мозъчен имплант "Blindsight", за който Илон Мъск твърди (без налични доказателства), че ще позволи дори на пациенти, които са загубили и двете си очи и зрителен нерв, да виждат. Този проект обаче е вероятно години далеч от клинични изпитания.

Science Corp. съобщи, че последното им клинично изпитване включва 38 пациенти, страдащи от географска атрофия - форма на загуба на централно зрение, причинена от възрастово обусловена макулна дегенерация (AMD) - водеща причина за зрителни увреждания при възрастни хора.

На всички участници са поставени импланти Prima, като резултатите са обещаващи, макар и вариращи. При някои от участниците имплантът е възстановил способността да четат редове от букви, а други са могли да четат дълги пасажи от книги и дори да решават кръстословици. Средно, пациентите са постигнали зрителна острота от 20/160 след година участие в изпитанието, но при петима от тях не са настъпили подобрения.

Макар Prima да предоставя предимство пред конкурентите си чрез възстановяване на "формено зрение", което позволява на пациентите да различават форми, имплантът не възпроизвежда цветно изображение. Science Corp. също така не уточнява колко често пациентите са ползвали функция за увеличение на изображението, за да могат да четат текст.

"Това със сигурност е стъпка напред за ретиналните протези, но има детайли, които биха могли да ни покажат колко значима е тази стъпка," коментира Джеймс Уейланд, офталмолог от Университета на Мичиган, който не е участвал в изследването. "Един от тези детайли е дали пациентите са използвали увеличено изображение, за да разпознават буквите."

Въпреки наличието на известни ограничения, развитието остава обнадеждаващо за бъдещето на възстановяването на зрението.