Ракетата Space Launch System (SLS) на НАСА, разработвана за връщането на първите астронавти на Луната след повече от половин век, е в риск. Според вътрешни източници на старши космическия репортер на Ars Technica Ерик Бъргър, има "поне 50 на 50 шанс" ракетата да бъде "отменена".

Вижте как изглежда SLS >> >> >>

"Не става дума само за Block 1B или Block 2," добавя той, визирайки версията, използвана по време на безпилотния тестов полет на мисията "Артемида 1" през 2022 г., и по-мощния дизайн с по-висок капацитет за транс-лунно впръскване. "А за всичко."

За да бъде ясно, както посочва самият Бъргър, сме далеч от финално решение. Въпреки това, неговите източници са надеждни, което предполага, че агенцията може би наистина се разколебава дали да продължи да инвестира милиарди долари в тази ракета за еднократно ползване.

SLS вече е изправена пред многобройни превишения на бюджета и години забавяне. В интервю от 2022 г., бившият заместник администратор на НАСА Лори Гарвър заяви пред Futurism, че проектът просто "не е устойчив".

Ракетната платформа се е превърнала в политически въпрос, надхвърляйки бюджета си с над 6 милиарда долара и забавяйки се с близо десетилетие.

"Ще бъда директен," каза бившият администратор на НАСА Майкъл Грифин пред Подкомисията по космос и аеронавтика на Камарата на представителите по време на изслушване за програмата "Артемида" през януари, цитирано от Ars Technica.

"По мое мнение, програмата "Артемида"е прекалено сложна, с нереалистична цена, компрометира безопасността на екипажа, създава висок риск от неуспех и е много малко вероятно да бъде завършена навреме, дори ако успее."

До момента, ракетата е изстреляна само веднъж, като част от първата мисия "Артемида" през 2022 г.

Тогава повредите по кораба Orion на НАСА предизвикаха опасения относно възможността безопасно да изпраща астронавти до Луната в следващите години.

Според доклад на Службата на генералния инспектор на НАСА (OIG) от август, само цената на кулата за изстрелване на ракети, започвайки от "Артемида 4", която е планирана за 2028 г., е нараснала до внушителните 1,8 милиарда долара.

Освен това, аерокосмическият гигант Boeing среща значителни затруднения с приноса си към платформата за изстрелване. В отделен доклад на OIG от септември, конфигурацията Block 1B на SLS, която се разработва от Boeing, се оказва значително забавена и с надвишен бюджет.

"Открихме редица проблеми, които могат да възпрепятстват готовността на Block 1B за "Артемида4", включително недостатъчната система за управление на качеството на Boeing, нарастващите разходи и закъснения, както и недостатъчната прозрачност относно прогнозните разходи за Block 1B," се посочва в доклада.

Да припомним, че SLS е не-рециклируема ракета, което означава, че НАСА ще трябва да изработва изцяло нови етапи за всяка следваща мисия "Артемида". Това е рязък контраст спрямо напълно рециклируемата ракета Starship на SpaceX, която агенцията все още планира да използва за "Артемида 3" - първата мисия с екипаж до повърхността на Луната.

Ако НАСА действително се откаже от SLS, Бъргър предполага, че агенцията може да се наложи да бъде креативна, като изстреля Orion с ракета като Falcon Heavy на SpaceX и след това да се скачи с (отделно изстреляна) ракета Centaur V на United Launch Alliance, за да се насочи към Луната.

Дали такъв резервен план изобщо е на масата, обаче, остава неясно.

"Честно казано, хората, които ще вземат това решение, все още не са на позиция," написа Бъргър в последващ туит, вероятно визирайки новата администрация. "Но има голямо желание за големи промени."