Милиони сайтове са били засегнати в най-голямата по рода си атака в интернет в края на миналата седмица, съобщава "Ройтерс", цитирана от в. "Дневник".
Хакерите са използвали "масова инжекция", с която са променили кодовете на засегнатите уеб сайтове и са пренасочили потребителите им към заразени страници. Според компанията, която първа сигнализира за проблема, "Уебсенс", хакерите са успели да се сдобият с достъп до базите данни на милиони страници и са променили изходните им кодове. Атаката е наречена "LizaMoon" на името на сайта, на който първо е забелязан пробивът в сигурността.
Потребителите разбират, че са пренасочени и няма да имат проблеми, ако затворят прозореца на браузъра си веднага след пренасочването, коментират от "Уебсенс". Атаката е засегнала предимно малки сайтове, като засега няма доказателства, че потърпевши за големи корпоративни страници или сайтове на правителствени институции по света. Ако потребителите не затворят прозореца на браузъра след изписването на адреса на заразен сайт или кликнат върху "инфектиран" линк (какъвто също може да бъде "инжектиран" в съдържанието на сайта), те биват пренасочени към страница, посветена на "Windows Stability Center". На нея се представя несъществуващ продукт на Microsoft, който е свързан с компютърната сигурност. Страницата твърди, че компютърът, от който е посетена, е заразен с вируси и потребителите са насърчени "да закупят Windows Stability Center, с който да "се излекуват".
"Сайтът е създаден с цел кражба на пари, засега няма информация той да инсталира вируси на компютрите, които го достъпват", коментират от "Уебсенс".