Twitter започна да банва журналисти, критикуващи Илон Мъск
Междувременно милиардерът постоянно се самоопределя като радикален защитник на свободното слово
Социалната мрежа, известна преди като Twitter, спря акаунтите на няколко журналисти без да даде каквото и да е обяснение. Както съобщава Motherboard, Кен Клипенщайн от The Intercept, Алън Маклауд от MintPress News, журналистът от Texas Observer Стивън Моначели, подкастърът Роб Русо и акаунтът на TrueAnon бяха засегнати, наред с други.
Общата нишка? Изглежда, че повечето или всички от засегнатите журналисти са били критични към Мъск и неговите начинания.
"Не съм получил никакви съобщения от X относно причините, поради които съм баннат", каза Моначели пред Motherboard. "Не мога да се сетя за нещо, което съм публикувал напоследък, което би било достойно за спиране. Въпреки че съм написал множество критични доклади за X и Илон Мъск."
В публикация в Instagram Маклауд написа, че "Предполагам, че истинската причина е политическа", тъй като той никога "дори не е бил замесен в какъвто и да било спор/донос/забрана в Twitter преди".
Роб Израел, който наскоро нарисува нелицеприятна карикатура на Мъск, също беше отстранен.
Разбира се, това не е първият път, когато Мъск изчиства акаунти на хора, с които е имал лична връзка. През 2022 година той блокира профилите на Райън Мак от New York Times, Дрю Харуел от Washington Post и Дел Камерън от Wired. Причината бе техни статии против милиардера.
Както може да се очаква на този етап, нито X, нито Мъск са дали официално изявление относно последните банове.
Изтриването на профили, които са критичини към Мъск, противоречи съществено на образа, който той опитва да си създаде. Милиардерът редовно се описва като "абсолютен защитник на свободното слово".