Ветерих е физик-теоретик в университета на Хайделберг. Той разработва космологичен модел, в който Вселената не се разширява, но масата на всичко в нея се увеличава, съобщи в. "Дейли телеграф", цитиран от БТА.

Ученият изтъква, че характерната светлина, излъчвана от атомите, се подчинява също и на масите на елементарните им частици, особено на електроните. Така, ако масата на атом нарасне, фотоните, които излъчва, придобиват повече енергия.

Тъй като по-високата енергия съответства на по-високи честоти, честотите на излъчване и на поглъщане се движат към синята част на спектъра, и обратното, ако частиците стават по-леки, честотите преминават към червения спектър.

Понеже скоростта на светлината е крайна, астрономите виждат далечните галактики каквито са били отдавна, когато са излъчили наблюдаваната светлина. Ако масите някога са били по-ниски и се увеличават, старите галактики изглеждат червеникави в сравнение със сегашните честоти и червенината им е пропорционална на отдалечеността от Земята. Така заради червения оттенък изглежда, че се отдалечават, дори и да не е така.

Идеята, че Вселената е непроменлива, е отхвърлена благодарение на труда на астрономи като Едуин Хъбъл през 20-те години на миналия век. Според него светлинните честоти ще са червеникави, ако галактиките се отдалечават от нас. Това се потвърждава от наблюденията с телескопи и изводът е, че Вселената се разширява.

За времето това е революционна идея за произхода и съдбата на Вселената. Според нея преди милиарди години тя е била по-плътна, като е започнала с Големия взрив.

Според Ветерих Големият взрив вече няма сингулярност, при която плътността на Вселената е безкрайна. Вместо това Големият взрив продължава безкрайно дълго в миналото.

Въпреки че трудът още не е преминал през оценка на специалисти, някои приемат идеите за интересни и заслужаващи по-нататъшна разработка.