Всички топ 100 фирми в България били подложени на хакерски атаки
0
121
/КРОСС/ Всички фирми от първата стотица на България са били подложени на хакерски атаки, заяви на пресконферениця комисар Явор Колев от ГДБОП, предава БНТ. Оказва се, че 37% от компаниите у нас нямат план за действие при кибератака. Все по-често жертви на хакери са и обикновените граждани.
24% от икономическите престъпления през миналата година са дело на хакери.
Юлиян Бориславов е управител на хостинг доставчик, който се грижи за над 60 хиляди уебсайта у нас и в чужбина. Признава, че най-големи финансови щети нанасят атаките срещу операционните системи, чрез които хакери спират достъпа на потребителите до онлайн услугите на неговите клиенти.
“Самите киберпрестъпници са доста изобретателни и реално погледнато една абсолютно непривидна за нас имейл кореспонденция може да доведе до открадване самоличността на различни интернет профили“, коментира Юлиян Бориславов.Според ГДБОП не по-малко опасни са атаките, при които хакери прихващат електронната кореспонденция между бизнеспартньори.
“И в определен етап се атакува някаква транзакция като се променя банковата сметка, със сметка на финансово муле и парите вместо да отидат партньора на, търговския партньор отиват в сметките на организираната престъпност“, заяви комисар Явор Колев - началник на отдел “Трансгранични престъпления“ в ГДБОП.
На кибератаки освен фирми и държавни институции са подложени и гражданите. Технологиите позволяват на хакерите да ни сканират банковите карти докато сме в метрото, в ресторант или на концерт.
Ето тази простичка лепенка може да предпази вашите кредитни карти от сканиране от страна на хакери и нейното източване. От ГДБОП предупреждават още да внимаваме какво правим и с кого пред камерите на компютрите.
“Атаките са свързани със сексуалното изнудване на възрастни, а така също и на малолетни“, допълва Колев.От ГДБОП съветват да не посещаваме съмнителни сайтове и още:
“Да използваме легални операционни системи. Да използваме антивирусни програми за достъп до различни платформи. Да използваме сложни и различни пароли. И да не отваряме прикачени файлове от непознат домейн“.