Българи разработват софтуер за откриване на дийпфейк текстове
Наши учени използват изкуствен интелект, за да открият генерирано съдържание
Обратно в новинатаКоментари - Българи разработват софтуер за откриване на дийпфейк текстове | IT.dir.bg
Коментари
"Проектът, воден от д-р Ирина Темникова, е финансиран индиректно от Европейската комисия чрез AI4Media." Ясно е кой е работодателят. Ясно е и чии текстове ще следи. Само не е ясно защо ни мислят за шарани?!
Екип от тьотки, чиято цел е да изкарат вески текст пълен с фалшива информация освен ако не идва от Дойче Веле. Отровено Общество или е одобрен от Европейската Комисия. Дигитален вариант на партийни комисари и ченгета. Друг е въпроса как текст може да е "фейк" ама нейсе толкова им разбират кратуните от невронни мрежи.
Докато западните създават генератори на фалшификати, наши специалисти създават инструмент против фалшификация. Браво!!!!!
Пишете си, ама първо изгледайте втори сезон на The Capture/ Записът/, британски сериал от преди три месеца, Първи сезон вече го даваха по телевизията. В сериала с deep fake направиха чудеса - фалшиви интерюта и пр. Опасността е налице, просто помислете отвъд първосигналния извод, че цялата работа е да се усвоят едни пари!
Целта е да се оправдаят средствата Двете дами са взели едни парички и така. А иначе няма да се учудя, ако Гогов пести време като кара ChatGPT да му пише статиите ;-) Момчето не е много умно, но е схватливо ;-)
Пуснах самата статия през проекта и ето резултата: "Според анализа този текст съдържа невярна информация с вероятност: 61.57 %. ⚠️ Според анализа, този текст съдържа дезинформация с вероятност: 99.43 %. Имайте предвид, че това са резултати от машинно обучение, и както е написано в условията за ползване, не можете да се доверите напълно на този резултат." Нещо куца на ИИ-то.......
"Според анализа този текст е автоматично генериран от модела GPT-2 или ChatGPT с вероятност: 97.67 %. Имайте предвид, че този резултат е базиран на методите на изкуствения интелект и може да бъде грешен. За момента не можем да проверим, дали е верен. Внимателно проверете твърденията в него!" Това е резулатата на тази статия! :-)
"Под deepfake се разбират генерирани от изкуствен интелект текстове или изображения." Нищо подобно. Защо генериран текст или изображение да е fake ? Deepfake е само фалшиво изображение или видео, направено въз основа на вече съществуващо, където са променени лицата на хората от истинския материал. За разлика от това нещо генерирано от нулата и неизползващо чужди лица не е фалшиво, то е просто изкуствено, но не е измама.