Коментари - НАСА постави рекорд с новия си йонен двигател | IT.dir.bg
назад

НАСА постави рекорд с новия си йонен двигател

НАСА създаде най-бързият йонен двигател, който може да улесни пътуването до Марс.

Обратно в новината

Коментари - НАСА постави рекорд с новия си йонен двигател | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

"100 КW ce гeнepиpa 5,4 нютoнa"...много сме далече от реално приложение все още

"Tecтoвeтe нa ycĸopитeля Х3, пpoвeдeни тaзи ceдмицa пoĸaзaxa, чe пpи пoдaдeнa мoщнocт oт 100 КW ce гeнepиpa 5,4 нютона" Дали списвачите на новина са наясно, че 5.4 нютона са равни на 540 грама на Земята.

"Haй-eфeĸтивнитe xимичecĸи paĸeтни двигaтeли ycĸopявaт ĸocмичecĸия aпapaт дo cĸopocт oĸoлo 5 ĸилoмeтpa в ceĸyндa." Да се чуди човек как се изстрелват спътници когато минималната склорост за да не паднат е 8 км в секунда.

Атомната електроцентрала от мегаватовата класа (ЯЭДУ) е съвместен проект на група от предприятия, които са част от Roskosmos и Rosatom и има за цел да създаде ЙОНЕН ДВИЖИТЕЛ от 1 мегават . ... 1 МЕГАВАТ = 1000 КИЛОВАТА :)) ... .... Ядерная энергодвигательная установка мегаваттного класса Материал из Википедии свободной энциклопедии

в космоса, обаче масата е почти нула и тази тяга мести планини.

И как ли се ускоряват сателитите до скорост 30 км/с, след като началната им скорост не превишава 5 км.с.?

Те ще излязат в околоземна орбита и използвайки скоростта от химдвигателите ще се до-засветкат за Марс. Дотук добре. А как ще се връщат от Марс. Явно няма, поне не в близко време.

Вир .бг стига сте преписвали всеки експеримент на Американците. Поне изчакайте да има ефект. За сега е експеримент и нас много не ни грее, понеже още не сме си решили проблема със елементарните заплати и пенсии и не е ясно дал ище преживеем зимата.

Вир .бг стига сте преписвали всеки експеримент на Американците. Те добре ще се засветкат, ама как ще спрат?!?! Може би трябва да вземат със себе си Щерев да се понапъне и да спре американците да не се изтрепат в Марс от голямата скорост.

В космоса или на земята, масата си е маса. Не бъркай маса и тежест. И не се меси в неща, от които не разбираш.

Ех че водопад от замъгляваща информация се вихри по темата Марс.Дали йонния двигател ще улесни пътуването до там - няма спор,ДА,да,да. Но старателно се премълчават въпросите в какъв вид ще пристигнат,как ще преживеят и като какви ще се върнат от там пътешествениците.Високо енергийните ядра не се задържат от полиетилени,графитни бои,наноекрани?!Плесените и гъбичките в изолираната от външна атмосфера апаратура не прощават на никого.Куриозити мълчи по въпроса има ли микроорганизми там,колко силно грее с плазмените си потоци слънцето и как ще се чувстват в дъжда от космически гама лъчи.А за скеча за тераформирането да не говорим!Май ще се гордее с някоя торба марсиански каманаци с неизвестен биологичен състав-ПАЗИ БОЖЕ!!!

"Но старателно се премълчават въпросите в какъв вид ще пристигнат,как ще преживеят и като какви ще се върнат от там пътешествениците.Високо енергийните ядра не се задържат от полиетилени,графитни бои,наноекрани?" Виж кво бе морков на международната космическа стнция летят по около година. Получават за това време 10 БЕРА радиация. В дълбокия космос радиацията е двойна но ще летят до там 6 месеца. Така, че не говори глупости. Колкото до Марс там ще се живее под земята то е ясно. Или ще се построят модули които ще се покрият с почва или марсиански грунт и те ти защита от радиацията.

Хората са написали че е в тестов период и че имат напредък. Освен това идеята е че първо се използва класически двигател с химическо гориво и когато излезе от въздействието на гравитацията да се използва йоннен двигател. Той не носи гориво със себе си и ще работи дълго време което ще осигори необходимата скорост.

"Морков"пожелавам ти от все сърце приятно прекарване на Марс!!!Аз за сега ще се въздържа!:-)))

Абе принципно си в ролята на някаква ревлива бабичка която оплаква колумб, че ще умре от морска болест и да не тръгвал с ония 3 наръча дъски в океана.Няма как да спреш прогреса и жаждата за приключения.Даже и да е неуспешен за заселване и колонизиране на този етап Марс съвсем скоро щебъде посетен от човек. а в бъдещето не се знае предвид, че Слънцето ще усилва излъчването си Марс все повече и повече ще се загрява.А тука може и да не бъде толкова конфортно колкото днес.

"В дълбокия космос радиацията е двойна" Тва как го сметна? И дали да не прочетеш за слънчевата редиация и земната магнитосфера? Или чукча не читател...

проблеми с пътуването до Марс безброй! и какво от това? решават се един по един! Нали не очакваш йонния двигател да реши проблемите с радиацията? Или направо всички проблеми с пътуването до Марс. Щото звучиш се едно казваш няма смисъл да разработваме двигател щом проблема с радиацията и куп други са нерешени. Ми то на тая логика и проблема с радиацията няма смисъл да му търсим решение щото въпроса с двигателя не е решен! Нещо си в някъв мисловен тупик брат! Но не се бой изход има! Това че сме на стъпка 15 от 1 000 015 в пътешествието си до Марс, не значи, че няма да стигнем.

Какво има на тоя Марс, че всички тръгнали натам? Сложете им едно AMG на тия ракети бе... Или пък хвърлете малко джилязо на Марс, и ще видите как, и с каруца може да се отиде!

... бе морков.

Гледам събрали сте се все специалисти по космически полети и давата акъл, явно сте решили проблемите на полетите в космоса и сега си чешете пръстите. :-) Или пак някой путиноиден русофилистик с амнайсе профила е получил превод в рубли и бърза да оправдае жалкото си съществуване.

И рушняците имат такъв, ама е секретен! Каза ми го детройта.... хахаха.

Марс е червив от железо бе, за това е ръждиво червен:)

Браво на руснака!

Американците пак удариха в земята тези които едва ли ще кацнат някога на Луната! Пък на Марс едва ли?

" да бе ( нерегистриран ) 16.10.2017 11:36 "В дълбокия космос радиацията е двойна" Тва как го сметна? И дали да не прочетеш за слънчевата редиация и земната магнитосфера? Или чукча не читател..." Това не е сметнато бе дебил- това е ИОЗМЕРЕНО! Двойна е радиацията сравнена не със земятъа,а с тая която получават космонавтите на международната станция! а там изкарват и година! Това важи за "нормалния" фон, тук не са отчетени слънчевите изригвания които са непредсказуеми!Но наистина ако резерварите с водата са с дължина няколко метра и се поставят между слънцевто и екипажа то полетът до Марс ще е възможен и несмъртоносен! Друг е въпроса как там ще построят землянките!Но на първопроходците винаги им е трудно! Даже колонизацията на америка върви крайно зле и белите са били на ръба на измирането от глад и болести! Ама е глейте сега САЩ и Канада!

попрочети за да не се излагаш следващия път

Дайте да сметнем реа;лно какво може този двигател!Сила 5.4 нютона- това е силата с която дърпат надолу към земята половин кило сирене!За целта са нужно цели 100 квт енергия което говори, че тиози мотор е крайно смотан!На земята един мотор 100 киловата или 1з6 конски сили може да тегли и със сила 20 тона или 200 000 нютона!Якото е, че може да му пецнат и ядрен реактор и да бичи и няколко години! Но да видим 5.4 нютона за 6 месеца са 84 милиона нютон секунди!Само един мотор Мерлин Д има 300 милиона нютон секунди и барабар с горивото е поне 10 пъти по-лек от атомния реактиор за 100 квт! Демек както се казва посоката е правилна но резултатите са още трагични!

имат йонно плазмен двигател и то доста отдавна тестван

Енергията необходима за поддържане на полазмата в дълбокия космос има ограничени възможни източници. Най-очевидния е ядрен реактор, но има много конструктивни проблеми за такова решение.

То и на Луната стъпиха ама гледам не са се засилили пак да ходят. Ако целта е да докажат превъзходство и до Сатурн може да отидат ама какво от това. Когато харчиш едни трилиони първо трябва да знаеш че не са твои!!!!!

Може само че химическите двигатели дават да кажем средно 1000 кН за 300 секунди или общо 300 000 кН обща мощност, докато такъв двигател дава 5,4 Н, но за 3600 сек х 24 х 100 дни ти прави близо 50 000 кН, което при 10 пъти по-малко тегло и ефективност ти дава същата или по-голяма ефективност. Но това означава, че и първата степен е доста по-малка и в крайна сметка ефективността е в пъти по-добра.

От гледна точка на науката, това е много интересено постижение. Но от чисто практическа гледна точка, все още е напълно беполезно. Що се отнася до химическите двигатели - вояджер разви към 25км/с, а не само 5, та се оправете.

" ... ( нерегистриран ) 16.10.2017 13:07 Енергията необходима за поддържане на полазмата в дълбокия космос има ограничени възможни източници. Най-очевидния е ядрен реактор, но има много конструктивни проблеми за такова решение." Какви са тия "конструктивни проблеми"? На подводниците отдавна има компактни ядрени реактори. Проблема ев липсата на ефтини мощни носители които да закарат на орбита реактора.Но Мъск скоро ще реши окончателно и този проблем. Едва ли има по-тежка единична част за реактора пот 150 тона:)

Кретенче това е нещо съвсем друго. Това е захранващия блок, а тука ти говорят за трансформацията на тази енергия в реактивна сила. Това че ще направят реактор 1000 кВт не означава, че ще изкарат изходна сила повече от тези 5,4 Нютона, както и в случая не се говори за захранващия източник на двигателя.

Със същия двигател, бе тъпанар. Ускоряват 60 дни и намаляват после за 40 дни. Освен това може да намаляват с въртене около Марс по елипса с пресичане на атмосферата, като я използват за спирачка. А и Ракетата губи скорост с отдалечаване от Слънцето. За изпотрепването питай руснаците, че досега всичко което закараха на Марс се разби, а американците имат няколко марсохода от които 3 работят години наред

Не само експеримент, а и постижение на ефективност. Ама вас тъпаците явно ви интересува кой е направил по-голяма бомба.

И какъв е проблема след като ползват източник на енергия от порядъка на 100-1000 кВ, че и нагоре да направят магнитно поле? достатъчно да защити кораба? Да не говорим, че и проста наелектризирана мрежа играе роля за на спирачка за йоните, както и материали каквито има след като могат с тях да влизат в радиоактивни зони. Отделно може да разположат и водните резервоари в посока на Слънцето. Решения има хиляди.

То всички имат, в случая обаче става въпрос за ефективност на трансформация на мощност в тласкателна сила.

едно време четях в детските книжки....НАСА да не го пробват в хангара на Стенли Кубрик в Мохаве дето "кацнаха" на Луната

са на светлинни години пред руснаците в тази област.И това не е първият двигател който създават а вторият, но на друг принцип.Първият го създадоха в Центъра за космически полети "Джонсън" под наименованието "И Ем-драйв",които работи на електромагнитен принцип т.е. на имплозивна енергия в Космоса и практически без финансови разходи и за 70 дни пътуване до Марс.А сега американските учени създават и друга разновидност, новия си йонен двигател.И не само това ,с тези двигатели ракетите няма да се изстрелват от земната повърхност а директно от най-горните слоеве на атмосферата от самолет със специална платформа за това.Този самолет беше показан в пресата,най-големия в света,чудо на американската наука и техника.

Що бе след 70-80 години може и те да стъпят на Луната. Все пак и за руснаците никога е твърде силна дума.

Ти учебник по физика някога отварял ли си? Умножаваш нютон по секунда и получаваш пак нютон, че го наричаш и мощност на всичкото отгоре. Пратете грамотни тролове! Тоя не става.

САЩ показаха като най-големия самолет в света - Stratolaunch, който е създаден да изстрелва ракети в Космоса. Свръхмощната машина притежава внушителен размах на крилете от близо 117 метра, 6 двигателя, използвани от Боинг 747, и два фюзелажа - всеки с дължина от 72 метра. Празен Stratolaunch тежи 250 тона, а напълно натоварен - 590 000 килограма. Освен това машината е с цели 28 колела, предава NOVA.

ниво,защото имаш информация за световните достижения на науката и техниката от .............детските книжки и от руското ИнформБюро.

БРЦК

Някой знае ли какво има на Марс ,че всички се надпреварват да стигнат там? Който не знае да прочете за Анунаките. На марс са имали колония където са пращали златото от земята и са го преработвали преди да го пратят на Нибиру.

Така е,какви са тия йони двигатели,някаква детска играчка в сравнение с "недостижимите" руски такива.......ако не са руснаците нищо няма да излети в космоса....и няма и да се върне.......за зомбираните ушанки няма нищо по-велико от руското и те така и ще си умрат така,че е загуба на време да се отварят очите на слепите

Ти си много интересен,той селяка е мерна единица за тъпота 1 ДЕТРОИТ и храчи това което му напишат а ти искаш да е в час......той отдавна е в междучасие и то безкрайно а ти му четеш тъпотиите,поне по някоя копейка да взема за тях:))))))))))

тва рушняците са го измислили още преди 100 години

Разработват се около 30-тина мини ядрени реактори с тегло не-повече от 10 тона и мощност 1-2-3 МВт. А горивото изгаряно от 1 Мерлин за 300 секунди е от порядъка на 60 тона. За същата ефективност в Космоса с Йонен двигател трябват около 10 тона гориво или общо около с около 20 тона общо тегло се постига ефективност над 3 пъти по-добра, но за продължително време, каквото имам достатъчно при полет към Марс. Освен това на Марс ще е нужен ядрен реактор. Най-вероятно за връщане ще се ползва 2-ра ракета изпратена към Марс и стояща в орбита без екипаж, която може да пътува и дълго без да е нужно използване на Йонния двигател и той да се запази само за връщането на Земята на хората. То е ясно, че с една ракета работата няма да стане с кацане, излитане и връщане на Земята. Но излитане на сравнително малък модул от Марс и скачване с втора орбитираща ракета за връщане е единственото решение за момента.