В Полша строят най-големия радиотелескоп в Европа
Консорциум от 9 университета и изследователски центъра в Полша оповести, че в северната част на страната ще изгради най-големия радиотелескоп в Европа, предаде ЮПИ, пише БТА.
Той ще е част от Национален център за радиоастрономия и космически науки, координиран от университета в Гданск.
Осъществяването на проекта за телескопа ще е под ръководството на университета "Николай Коперник" в Торун.
В Полша в момента функционира 30-метров радиотелескоп в Торун.
Най-големият радиотелескоп в света е 300-метровият "Аресибо" в Пуерто Рико.
А най-големият в Европа е 100-метровият в Ефелсберг, Германия.