Сондите на НАСА се разбиха в Луната
Мисията GRAIL на НАСА по изследване на гравитацията на Луната приключи с разбиване на двете сонди в района на лунния кратер Голдсмит. Новината бе съобщена от Лабораторията по реактивно движение към НАСА в Пасадина, Калифорния.
Сондите доставяха важни данни за термалната история на Луната и нейната повърхност, които дават възможност на учените да добият по-добра представа за формирането на Слънчевата система.
"Отлив" и "Прилив" бяха изведени в орбита около Луната на 14 юни т.г., като цел на проекта бе изучаване на гравитационните сили, упражнявани на земния спътник върху нашата планета. Преди падането им двигателите им се включиха за последен път, с цел напълно изразходване на горивото.
В момента на падането скоростта им е била около 1,7 км в секунда, като двете сонди са се врязали в лунната повърхност в интервал от 20 секунди. Мястото на падането ще се нарича Райд - на името на Сали Райд, първата жена астронавт от САЩ, която почина през юли т.г.