Това се посочва на страницата на ЦЕРН в Twitter, предаде РИА "Новости", цитирана от "Фокус".

„С оглед на огромния интерес през последните години относно търсенето на Хигс бозона, ние се чувстваме длъжни да дадем нещо в замяна в знак на признателност. Ние в ЦЕРН смятаме, че сме длъжни да споделим това, което получаваме при нашите научни експерименти”, посочи директорът на изследователските програми на ЦЕРН Серджо Бертолучи.

Екипите от физици, които работят с детекторите ATLAS и CMS, щедро се съгласиха да дадат няколко от получените от тях безценни Хигс бозони. Това са частици, които се зараждат при сблъсъците между протони, летящи със скорост близка до тази на светлината в Големия адронен колайдер.